O co może pytać sąd podczas rozprawy rozwodowej?

[REKLAMA]

Jedyną możliwością zerwania małżeństwa cywilnego jest przeprowadzenie postępowania sądowego. Sąd wydaje orzeczenie w trybie procesowym, po ustaleniu stanu rzeczywistego i określeniu, czy w przypadku danej pary doszło do całkowitego rozkładu pożycia  – uczuciowego, ekonomicznego i fizycznego. Podczas rozpraw sądowych, ponieważ na jednej rozprawie niekoniecznie od razu zapadnie wyrok orzekający rozwód, sąd przyjmuje dowody świadków, biegłych i ważne w sprawie dokumenty. Przesłucha też powoda i pozwanego. O co może pytać?

Przygotowanie do rozprawy rozwodowej

Najczęściej osoba, która chce się rozwieść, szuka profesjonalnej pomocy prawnej ze strony adwokatów i radców prawnych, co pozwoli jej szybko uzyskać pożądany rozwód lub wręcz przeciwnie – pozwanemu ułatwi osiągnięcie wydłużenia sprawy rozwodowej. Kancelarie specjalizujące się w rozwodach będą mogły wesprzeć na każdym etapie sprawy rozwodowej swoich klientów. Dlatego rozwody w asyście kancelarii wywołują mniejsze poczucie stresu u stron sprawy i pozwalają na lepsze przygotowanie się do kolejnych rozpraw. Adwokat pomoże w zgromadzeniu dokumentów i ewentualnym powołaniu świadków świadczących na korzyść klienta.

Przesłuchanie podczas rozprawy

Kancelarie prowadzące sprawy rozwodowe potrafią solidnie przygotować klienta do rozprawy, ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa są w stanie podać, o jakie kwestie będzie pytał sąd. Każdy rozwód jest oczywiście inny, ale istnieje pewien standardowy zestaw pytań, z którego on korzysta.

Podczas przesłuchania powoda najpewniej sąd zapyta o początki związku małżeńskiego, miejsce zamieszkania, skład rodziny, ile lat mają ewentualne dzieci. Sąd będzie chciał uzyskać informacje o rozpadzie małżeństwa, w jakich okolicznościach przestało się w nim układać, co też było powodem kryzysu itd. Następnie sąd będzie chciał wiedzieć, od kiedy małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, czy zamieszkują razem, robią wspólne zakupy, czy mają wspólny rachunek bankowy. Niestety nie będą pomijane kwestie intymne – padnie pytanie o to, kiedy małżonkowie ostatni raz współżyli. Nie trzeba tu wchodzić w szczegóły, ale podać tylko przybliżoną datę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *