Wyjeżdżasz na urlop? Ubezpiecz swój dom! 

[REKLAMA]

Włamywacze rzadko działają przypadkowo. Z reguły przed kradzieżą przez wiele dni obserwują Twój dom. Znają rytm dnia, zwyczaje, wiedzą kiedy wychodzisz i wracasz, czy ktoś bywa w tym czasie w mieszkaniu lub domu, obserwują też Twoje dzieci, sąsiadów. Spokojnie czekają na moment, kiedy będą mogli bez większych przeszkód wejść i ukraść Twoje oszczędności, biżuterię czy zgromadzony sprzęt RTV. Jeden z takich moment właśnie dla nich nadchodzi –  to długi weekend.

Statystyki nie kłamią: rokrocznie dochodzi w Polsce do około 100 tysięcy włamań. Najczęściej ofiarą złodziei padają mieszkańcy Śląska, Dolnego Śląska oraz Mazowsza. Rzadko z włamaniami mają do czynienia mieszkańcy podkarpacia i podlaskiego. Najspokojniej mogą spać natomiast mieszkańcy świętokrzyskiego. Oczywiście to tylko statystyka – praktyka może wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego niezależnie więc od tego, w którym województwie mieszkamy – nasz dom czy mieszkanie zawsze powinniśmy jak najlepiej chronić. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, czyli zamontować dobrej jakości okna i drzwi, antywłamaniowe zamki, a także zainstalować alarm przeciwwłamaniowy. Gdy wyjeżdżamy należy pozostawić mieszkanie lub dom pod opieką zaufanej osoby, która i pod naszą nieobecność przyjdzie zajrzeć do naszego mieszkania, zapali światło, rozsunie i zasunie zasłony sprawiając wrażenie, że ktoś jest w domu. Bywa jednak i tak, że pomimo najwyższej ostrożności włamywacze i tak znajdą sposób na to, by nas obrabować. Wówczas jedyne, co może na poratować to dobra polisa mieszkaniowa. I tu pojawia się pytanie: dobra, czyli jaka?

Przede wszystkim kompleksowa. Ubezpieczenie mieszkania to oczywiście ochrona ruchomości, ale nie tylko. Równie ważne jest ubezpieczenie tzw. murów oraz elementów stałych. W pakiecie z tymi polisami najczęściej możemy kupić również OC w życiu prywatnym. Ewentualnie w ramach polisy możemy również zdecydować się na domowe usługi assistance.

Kompleksowa ochrona to oczywiście nie tylko przedmiot ubezpieczenia, ale też zakres. Ochrona przed kradzieżą, czy rabunkiem to ważny element  ubezpieczenia, ale nie jedyny. Nieruchomość powinna być również chroniona od skutków zdarzeń losowych wśród których znajdują się m.in. powódź, pożar, czy huragan lub zalanie, a nawet uderzenie pioruna, czy upadek statku powietrznego. Choć o ten ostatni pewnie będzie dosyć trudno to już ochrona na wypadek uderzenia pojazdu, szczególnie jeżeli nasz dom znajduje się nieopodal drogi staje się dosyć ważna. Ubezpieczenie domu może też zapewniać ochronę na wypadek silnego deszczu, gradu, śniegu, czy osunięcia się ziemi. Warto również zwrócić uwagę na ochronę na wypadek szkód związanych z funkcjonowaniem różnego typu instalacji – wodociągowej, kanalizacyjnej, czy grzewczej.

Kolejnym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie mieszkaniowe jest tzw. suma ubezpieczenia. Jest to górna granica odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej w przypadku wystąpienia szkody. Sumę ubezpieczenia z reguły możemy określić sami na etapie zakupu polisy – zarówno jeżeli chodzi o ruchomości jak i mury oraz elementy stałe. Wiele osób wybiera zbyt niską sumę ubezpieczenia i w rezultacie w przypadku szkody spotyka się z rozczarowaniem jeżeli chodzi o wysokość wypłaconego odszkodowania. Tymczasem suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać rzeczywistą wartość nieruchomości oraz znajdujących się w niej ruchomości. Przykładowo Grupa Europa w przypadku ubezpieczenia murów i elementów stałych umożliwia wybór sumy ubezpieczenia od 50 tys. do 1,5 mln zł. Z kolei w przypadku ruchomości suma ubezpieczenia może wynosić w tym towarzystwie od 10 tys. zł do 250 tys. zł. Rozpiętość i tym samym wybor jest  dosyć spora.

Ważnym elementem ubezpieczenia mieszkania jest też OC w życiu prywatnym. Tego typu polisa działa w sytuacji, gdy uszkodzimy mienie należące do innej osoby lub wyrządzimy komuś krzywdę. Wbrew pozorom takie sytuacje nie są rzadkie. Wystarczy wspomnieć o możliwości zalania sąsiadów, ale to na pewno nie jedyną w której może przydać się nam OC w życiu prywatnym. Polisa ta działa również gdy jesteśmy poza domem – na przykład podczas uprawiania sportu, a nawet gdy szkodę wyrządzą nasze dzieci, czy zwierzęta domowe. W przypadku OC mieszkania również możemy zadecydować o wysokości sumy ubezpieczenia.

Na koniec warto wspomnieć o ubezpieczeniu assistance, które zapewnia pomoc specjalistów gdy dojdzie do awarii lub innych zdarzeń losowych. Tego typu usługi umożliwią nam naprawę sprzętu RTV i AGD,  a także komputera oraz zapewnią sprzęt zastępczy na czas naprawy. Oczywiście assistance zapewnia pomoc nie tylko w mniejszych problemach, ale też w sytuacji gdy dojdzie na przykład do pożaru i będziemy chcieli przetransportować ocalałe mienie lub wynająć ochronę, by nie rozkradziono ocalałych rzeczy. W tak trudnej sytuacji życiowej usługi assistance często okazują się bardzo potrzebne.

Wymienione obszary są kluczowe w przypadku zakupu ubezpieczeń mieszkaniowych. Wybierając polisę powinniśmy zwrócić na nie uwagę w pierwszej kolejności.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *