Niezwykle atrakcyjne wizualnie monety bulionowe

Niejednokrotnie tego typu formy kruszcu to także oprócz aspektu inwestycyjnego, doskonała okazja do zaprezentowania menniczego kunsztu twórców. Możemy go zresztą zaobserwować w przypadku wielu serii. Tu opowiemy o kilku z nich.

Do tego grona z pewnością można zaliczyć monety z serii Filharmonik. Ich emitowanie rozpoczęto w 1989 roku. Do dziś zachwyca ona swym wyglądem zdecydowanie jest cym. Każdy wygrawerowany motyw jest pełen szczegółów. Znajdziemy tam instrumenty kojarzone z wykonaniami utworów symfonicznych. Nic w tym dziwnego. Przecież to właśnie w stolicy Austrii odbywa się jeden z najistotniejszych corocznie odbywających się koncertów muzyki poważnej. Mowa tu o Koncercie Noworocznym. Podczas niego, w gmachu Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego można posłuchać kompozycji między innymi Johanna Straussa. Nie trzeba chyba specjalnie nikogo przekonywać, jak ważny był on dla rodzimej austriackiej kultury. Jednym z centralnych motywów, które uwidoczniono na każdym egzemplarzu, są między innymi słynne organy piszczałkowe. Co może zaciekawić, taka właśnie koncepcja wizualna wyglądu serii, wyłoniona została poprzez głosowanie. Nie jest to codzienna praktyka. Na koniec, wspomnimy krótko o inwestycyjnym wymiarze numizmatów z Austrii. Mennica Wiedeńska wytwarza je tak ze złota, jak i przy użyciu srebra oraz platyny.

Kolejnym numizmatem, który może być traktowany jako pełnoprawny przedmiot kolekcjonerski, to wytwarzany w Kanadzie od 1979 roku numizmat Maple Leaf. Można tu zresztą dostrzec swego rodzaju paradoks. Nawet mimo tego, że rzeczony liść klonu nie wydaje się być skomplikowanym do wykonania, to obfituje on w wiele detali. Jeżeli zresztą spojrzymy, jak ważny jest to motyw dla całego kraju, zrozumiemy, że taki wybór nie jest dziełem przypadku. Na odwrocie każdej z monet, znaleźć można z kolei portret aktualnego brytyjskiego monarchy. Całość prezentuje się naprawdę świetnie. Nie bez znaczenia na wysoki potencjał kolekcjonerski ma również szeroki wachlarz używanych w produkcji kruszców. Monety z Ameryki Północnej, są pod tym względem liderem. Oprócz złota i srebra, można nabyć również takie, zawierające platynę czy pallad.

Na koniec warto chyba wspomnieć także o azjatyckiej serii. Znana jest ona pod nazwą Chinese Gold Panda. Pierwsze egzemplarze w ramach tej edycji zaczęły zasilać rynek w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. W tym wypadku, tytułowy motyw (czy może raczej motywy) wpływa na unikatowość serii. Wszystko dlatego, że w zależności od roku produkcji, każda kolejna moneta w ramach tej serii, nie jest identyczna z poprzednią. Dotyczy to zwierząt widocznych na rewersie. Niezmienny pozostaje z kolei wygrawerowany na numizmacie widok na kompleks świątynny w centrum Pekinu. Jest to zresztą jedno z najważniejszych miejsc dla wielu wyznawców taoizmu. Z powodu lokalizacji, jest też rozpoznawalną atrakcją turystyczną stolicy.

Szukasz oferty na złoto inwestycyjne? Sprawdź, ofertę firmy Tavex, dealera metali lokacyjnych, który od 30 lat z powodzeniem działa na polskim i zagranicznym rynku metali szlachetnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *