Dynamika pracy magazynu wysokiego składowania oraz tradycyjnego magazynu wymaga często specjalnych systemów informatycznych klasy WMS, które wspierane są przez systemem ERP. Rozwiązanie w postaci systemu WMS automatyzuje prace związane z zarządzaniem gospodarką magazynową. Jakie korzyści idą za wdrożeniem systemu ERP oraz WMS?
Zarządzanie ruchem produktów na magazynie istotne jest ze względu na utrzymanie porządku pod względem logistycznym, maksymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej i minimalnym generowaniu kosztów składowania produktów. Do prawidłowo funkcjonującego magazynu przedsiębiorstwa niezbędny jest system WMS.
System WMS
Odrębny system WMS jako funkcjonalna całość jest wyposażony w moduły odpowiedzialne za różne obszary zarządzania. Są to m.in.: mapa magazynu (wizualizacja regałów oraz ich poziomów możliwych do zagospodarowania), zlecenia magazynowe i stany na lokalizacjach (organizacja przyjęć, wydań, podmiany towaru), zlecenia inwentaryzacyjne (bez zatrzymywania prac magazynowych możliwe jest przeprowadzenie spisu z natury i wyszukaniu błędów w zakresie lokalizacji i stanów ilościowych), lokalizacje dynamiczne (przypisanie danych lokalizacji na stałe lub zmiennie konkretnym produktom), generator marszruty (optymalizacja ścieżek kolektowania zamówień), monitor magazynu (do statystyk pracy magazynu) i obsługa zleceń magazynowych (za pośrednictwem urządzeń bezprzewodowych typu hand-held).
System ERP
Modułowa budowa systemu, oprócz możliwości zarządzania całym przedsiębiorstwem, posiada również moduły dedykowane magazynowi. System Streamsoft Verto wyposażony jest w moduły: Logistyka Magazynowa (definiowanie hal magazynowych, miejsc składowania i przeprowadzanie inwentaryzacji), Gospodarka Magazynowa (obrót towarów, prowadzenie stanów magazynowych i dokumentacji z tym związanej), Zakupy (dokumentacja zamówień od dostawców, obsługa faktur), Zaopatrzenie (rejestracja ofert od dostawców, obsługa i monitorowanie zamówień od dostawców, planowanie zapotrzebowania na produkty/materiały).
Korzyści z WMS
Najbardziej istotne korzyści z wdrożenia systemu WMS to automatyzacja procesów zachodzących na magazynie i przede wszystkim skrócenie czasu realizacji zamówień dla klientów, zwiększenie wydajności pracowników, większa kontrola towarów oraz idąca za tym minimalizacja różnic inwentaryzacyjnych. Optymalizacja funkcjonowania magazynu z systemem WMS usprawnia cztery stopnie działalności magazynowej: przyjęcie i składowanie towaru, zbieranie zamówienia i jego wydanie. W działalności omnichannel (e-commerce i retail) sprawne działanie magazynu uzależnia proces rozwoju firmy. Szybka obsługa zamówień profituje stałymi relacjami z klientami i pozytywnymi ocenami w social mediach lub serwisach z opiniami o sklepach internetowych.
Porównując do siebie system WMS i ERP od Streamsoft, nie ma wątpliwości, że oba systemy spełniają swoją funkcję. Razem tworzą uzupełniający się duet. System ERP oprócz integralnych składników przeznaczonych do zarządzania magazynem, zawiera również moduły przeznaczone do administrowania bazą danych kontrahentów, pracowników, działalności finansowej całego przedsiębiorstwa (w tym również kadr i płac) czy zajmujące się obiegiem dokumentów w firmie.