Wyjaśniamy, kiedy jazda na światłach drogowych jest dopuszczalna
Nie każdy wie, ale jazda na światłach drogowych, popularnie nazywanych długimi, dopuszczalna jest tylko w niektórych przypadkach. Wymagania, które powinny zostać spełnione, abyśmy mogli w świetle prawa jeździć z włączonymi światłami drogowymi, to jazda poza terenem zabudowanym. Światła drogowe wyróżniają się znacznie większą mocą od świateł mijania. Z tego też powodu należy rozsądnie z nich korzystać i na przykład pamiętać o ich wyłączeniu, kiedy mijamy samochód jadący z naprzeciwka. Jeżeli tego nie zrobimy, to trzeba się liczyć z tym, że mocno świecące światła w naszym pojeździe doprowadzą do oślepienia innych kierowców, a w rezultacie przyczynią się do wypadku drogowego, w którym możemy być poszkodowanymi. To wszystko może mieć jeszcze bardziej poważne konsekwencje, skutkujące długotrwałym pobytem w szpitalu.
Dla lepszego informowania kierowcy o tym, na jakich światłach jedzie swoim samochodem, zestaw kontrolek został wyposażony w specjalną ikonkę. Kiedy świeci ona na niebiesko, oznacza to że włączone są światła drogowe. Tylko ta jedna ikonka spośród wszystkich występuje w tym kolorze, a co za tym idzie, bardzo łatwo można po niej ocenić, że jedziemy na światłach drogowych i należy je wyłączyć, kiedy może dojść do oślepienia jakiejś osoby. W nowoczesnych samochodach znajdują się już specjalne czujniki, które same przełączają światła drogowe na światła mijania, kiedy wykryją że z przeciwka zbliża się samochód. Jednak w większości poruszających się po drogach autach, takiego przełączenia musimy dokonać samodzielnie. Czy grożą jakieś mandaty za to, jeśli nie dokonamy przełączenia na czas? Oczywiście że tak. W przypadku jeżeli trafimy na patrol policji, możemy zostać ukarani mandatem do 250 złotych i 5 punktami karnymi. Kara jest tak surowa, ponieważ to wykroczenie może mieć poważne i niebezpieczne konsekwencje na drodze.
Jak włącza się światła drogowe w większości pojazdów? Zazwyczaj do tego celu służy jedna z manetek przełącznika zespolonego, umieszczona pod kierownicą. Pociągnięcie jednej z tych manetek będzie skutkowało włączeniem świateł. Aby je wyłączyć, należy manetkę ponownie pociągnąć. Istnieje jeszcze możliwość krótkotrwałego włączenia świateł drogowych, poprzez chwilowe pociągnięcie manetki. W ten sposób można na przykład poinformować innych kierowców o ważnym wydarzeniu na drodze, które wymaga większej ostrożności. Podsumowując, światła drogowe są bardzo ważne dla bezpieczeństwa jazdy po zmroku, ale z uwagi na ich bardzo dużą moc, musimy umieć rozważnie z nich korzystać, aby nie utrudniać jazdy innym osobom.
ciekawy artykuł, wielu kierowców powinno go przeczytać bo nie wiedzą jak używać świateł !