Nie trzeba być zawodowcem aby samodzielnie zaimpregnować powierzchnię kamieni naturalnych tak, aby uzyskać trwały efekt wzmocnienia koloru kamienia bez względu na to czy jest on szorstki czy polerowany. To bardzo proste.
Efekt mokrego kamienia jak go uzyskać bez tworzenia sztucznej powłoki?
Efekt mokrego kamienia – czyli intensyfikowanie koloru kamienia uzyskamy innym sposobem i innym impregnatem na kamieniach gładkich – polerowanych, na których nasiąkliwość jest znacznie niższa a innym sposobem na powierzchniach kamieni szorstkich, czyli na kamieniach szczotkowanych, płomieniowanych, łupkach, itp… które łatwo nasiąkają i zmieniają kolor już po samym zmoczeniu wodą.
Skąd te różnice w impregnatach do kamienia z efektem mokrego?
Zwykłe środki do impregnowania z efektem mokry kamień tworzą wierzchnią warstwę na powierzchni kamienia. Minus takiego preparatu jest taki, że działa na powierzchni i w miejscach w których np. częściej chodzimy lub są bardziej nasłonecznione zostanie on starty i będą widoczne różnice w postaci plam po krótkim czasie. Inne zwykłe impregnaty do kamienia jedynie natłuszczają go, tworząc bardzo krótkie wrażenie efektu impregnowania – najczęściej do kilku pierwszych myć lub zmoczeń np. przez deszcz. Natomiast impregnaty od dużym składzie np. nafty lub rozpuszczalników potrafią odparować i efekt impregnacji jest krótszy niż jeden rok, co powoduje, że użytkownik ma wrażenia zmarnowania pieniędzy. Dodatkowo niszczą one odczucie odbioru naturalności kamienia przez to, że tworzą na powierzchni warstwę wyglądającą jak lakier.
Wystarczy wiedzieć, że dobrej klasy impregnat zabezpieczy powierzchnię na min 3 lata bez względu na nasłonecznienie czy intensywność użytkowania. Po prostu wnika on w strukturę kamienia i przez to, że nie działa na powierzchni dłużej utrzymuje swoje działanie. W niektórych kamieniach po impregnacji i przecięciu ich widoczne jest wniknięcie impregnatu do kilku centymetrów. Impregnaty takie nie natłuszczają i nie tworzą złudnego wrażenia impregnacji a faktycznie oprócz zwiększenia koloru kamienia, zabezpieczają go przed plamami, zanieczyszczaniem a w niektórych przypadkach nawet przed mikro pęknięciami.
Zawsze jednak należy przeprowadzić próbę impregnacji na bardzo małej powierzchni (zwłaszcza na kamieniach jasnych i białych) i dopiero po wyschnięciu podjąć działanie impregnowania. Kamienie szorstkie, takie jak granity płomieniowane, łupki, otoczaki, piaskowiec najlepiej impregnować preparatami do takich kamieni, czyli użyć Akemi Farbtonfertifer lub Dynasil Wet, dodatkowo trzeba wiedzieć, że są one droższe niż impregnaty nie zmieniające koloru kamienia ale i znacznie tańsze niż impregnaty wyciągające kolor w kamieniach polerowanych – gładkich, które są bardzo trudne w impregnacji przez to, że ich nasiąkliwość jest znacznie niższa. Dobre jest jednak to, że na taką samą powierzchnię impregnowania kamienia polerowanego potrzebujemy mniej niż 30% tego, ile zużylibyśmy przy impregnowaniu granitu czy szorstkiego piaskowca.
Dlatego chcąc zmienić kolor kamienia na polerowanych kamieniach warto użyć np. Akemi Farbtonfertifer Super lub Dynasil Effect. Przypominamy jednocześnie, że są to jedynie sugestie i w ramach tych samych marek można znaleźć jeszcze bardziej zaawansowane impregnaty, których efekty będą jeszcze większe.
Przeprowadzając impregnowanie kamieni szorstkich użyj pędzla, bo wcierasz impregnat w strukturę nierównego kamienia, natomiast na gładkich powierzchniach kamienia użyj szmatki lub ściereczki a nadmiar zetrzyj papierowym ręcznikiem aby nie zostały smugi po wyschnięciu.
Poradnik powstał dzięki wiedzy doradców z dystrybucji profesjonalnych środków do impregnacji: Impregnat do kamienia PL.