W naszym kraju znaleźć można wiele fantastycznych miejsc, gdzie do dzisiaj nie dotarł hałas wielkich miast. Gdzie ze spokojem można obcować z naturą w najpiękniejszej postaci. Gdzie człowiek zapomina o obowiązkach dnia codziennego. Wśród takich miejsc znajdują się Kaszuby. Dlaczego warto pojechać na wakacje lub nawet na weekend na Kaszuby?
Jak powstały Kaszuby?
Jednym z aspektów zachęcających do odwiedzenia tego regionu Polski jest pewna legenda, która mówi o tym, jak powstały Kaszuby. Według niej to anioły oraz Gryf przyczyniły się do tego, że powstało miejsce niezwykłe, urokliwe, klimatyczne. Bóg podczas tworzenia świata pozostawił jedno miejsce, które miało dużą ilość piasku, ale nic więcej tam nie można było znaleźć. Nawet nie było tam lasów, jezior — dosłownie nic. Anioły poprosiły więc Boga, aby ze swego przepastnego worka wyjął coś, co mógłby dać temu miejscu.
W ten oto sposób na piaskach zagościły piękne i urodzajne lasy, pola, cudowne jeziora z czystą wodą i wiele innych. Tym oto właśnie terenem miał od tej pory opiekować się Gryf razem z pomocnymi aniołami. Czy tak jest do dzisiaj? Na pewno tak, ponieważ Kaszuby nadal zachwycają swoim niezmąconym pięknem i cudowną naturą.
Atrakcje na Kaszubach
Oprócz legend warto poznać atrakcje, jakie na wszystkich turystów czekają na Kaszubach. Jest tu wiele miejsc, które wszyscy miłośnicy zwiedzania powinni poznać. Wśród nich znajduje się Skansen we Wdzydzach. To właśnie tutaj na własne oczy można zobaczyć, jak wygląda budownictwo charakterystyczne dla tych regionów. W muzeum znaleźć można kolekcje etnograficzne związane z życiem mieszkańców wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVII do XX wieku. Jeżeli chodzi o jego wielkość, to jest to największe muzeum znajdujące się w tej części Polski.
To również najstarsza placówka znajdująca się na terenie naszego kraju. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach to kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć, jeżeli ktoś jest zainteresowany tutejszą społecznością i jego zajęciami. W siedmiu salach muzealnych można zobaczyć wiele fascynujących obiektów, w tym wytwory sztuki ludowej Kaszubów.
Perły kaszubskie
A może kogoś zainteresuje polskie Stonehenge? Kamienne kręgi w Odrach to rezerwat archeologiczny, który chroniony jest jako pomnik przyrody. Każda osoba, która znajdzie się na tych terenach, musi uważać na to, co robi, aby nie zniszczyć otaczającej przyrody. W tym oto miejscu znaleźć można 86 gatunków porostów, które na ogół spotykane są tylko i wyłącznie na terenach wysokogórskich. Aby nie zostały one zniszczone, stworzono tu miejsce, chronione prawem.
Wdzydzki Park Krajobrazowy obejmuj ponad 160 jezior i oczek wodnych. Niekoniecznie trzeba jechać na Mazury, aby móc podziwiać piękne jeziora. Również tutaj można je podziwiać, a na nich wspaniałe wysepki. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie to miejsce, gdzie można podziwiać eksponaty transportu, funkcjonującego jeszcze przed elektryfikacją kolei. Wszystkie osoby zainteresowane takim tematem na pewno będą zachwycone wystawą.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z lesnydwor.pl |