Komu jest potrzebny trener personalny?

[REKLAMA]

Jeśli ćwiczysz na siłowni, zapewne miałeś już do czynienia z trenerem personalnym. Wynika z tego, że ludzie mogą zarabiać na robieniu czegoś, co lubią. Większość osób patrzy na ten zawód sceptycznie, gdyż wydaje się, że praca trenera personalnego polega tylko na machaniu ciężarami przez jedną godzinę, wypiciu odżywki i powrocie do domu. Niekoniecznie jest to prawdą, jednakże część trenerów tak właśnie podchodzi do tematu. Przyczyną tego jest to, że branża była do niedawna zamknięta, a aby w niej pracować, trzeba było odbyć szereg szkoleń i ukończyć e-learningowy egzamin, natomiast teraz jest otwarta i zawód ten może wykonywać każdy.

Trener personalny jest zawodem otwartym.

Trener personalny nie wymaga konkretnego wykształcenia ani żadnych dokumentów potwierdzających kwalifikacje – wystarczy powiedzieć, że nim jest się i wszystko jest gotowe. I choć może to mieć swoje wady, to znajdziemy też zalety tej profesji.

Minusy wszechobecności trenerów personalnych.

Na rynku jest za dużo trenerów i zawodników IFBB. Mądry wybór osoby, z którą będziesz współpracować, jest kluczowy. Twój trener będzie odpowiedzialny za naprawę anomalii w Twoim układzie ruchu i pomoc w osiągnięciu celu. Najważniejsze jest to, że powierzasz swoje zdrowie komuś, więc musi być to osoba odpowiednia do podejmowania takich decyzji.

Druga sprawa to weryfikacja wiedzy trenera. Jak mówi przysłowie, nie każdy udany sportowiec będzie równie dobrym instruktorem. Najprostszą metodą zbadania kompetencji trenera jest poproszenie o opinię osoby z otoczenia, jeśli trener świadczy usługi lokalnie, albo poszukanie w Internecie, jeśli jest to trener na skalę ogólnopolską. Niestety, strzał w ciemno może skończyć się niepomyślnie, a w najgorszym wypadku doprowadzić do kontuzji i całkowitego zniechęcenia do usług trenerskich.

A po trzecie rywalizacja o pieniądze, w której potencjalni klienci są traktowani jednostronnie i zgodnie z wzorcowymi schematami. Widzimy to, jak trenerzy jeżdżą drogimi autami, ubierają się modnie i mieszkają w luksusowych mieszkaniach, co wzbudza zainteresowanie i chęć dorównywania im. W ten sposób tracimy kontakt z personalizacją treningu, który jest głównym powodem, dla którego wielu ludzi przychodzi na zajęcia.

Zalety nasyconego rynku.

Mamy w czym wybierać, co jest bardzo korzystne dla konsumentów. Nie można usiąść i powiedzieć, że wszystko wiadomo, ponieważ metody treningowe i żywieniowe stale się zmieniają. Aby iść z duchem czasu, trenerzy muszą stale się szkolić, aby zapewnić swoim klientom najlepszą usługę. W ten sposób rynek staje się coraz zdrowszy, ponieważ trenerzy z aspiracjami są najlepiej wyszkoleni.

Dostępność. Trenerzy stają się dostępni dla klientów w mniejszych siłowniach i miejscowościach, dzięki czemu nie trzeba już tłuc się do większego miasta, by uzyskać profesjonalną pomoc. Platformy społecznościowe są teraz wykorzystywane, aby ułatwić dostęp do trenerów.

Kompleksowa obsługa, w której jeden dobrze przeszkolony trener może zająć się treningiem, dietą i suplementacją, jest idealnym rozwiązaniem. Trener może wtedy kontrolować wszystkie aspekty przygotowań i wprowadzać stałe zmiany.

Cechy dobrego trenera.

Trener personalny powinien:

 • lubić to, co robi,
 • mieć odpowiednią prezencję oraz kulturę osobistą,
 • podążać za swoim rozwojem fizycznym i intelektualnym,
 • reprezentować wartości, które przekazuje klientom,
 • wspierać, a nie poniżać klientów,
 • być ubezpieczonym,
 • potrafić przyznać się do błędów
 • być punktualnym,
 • posiadać odpowiedni sprzęt,
 • dążyć do tego, by być dla swojego klienta, a nie odwrotnie,
 • dbać o bezpieczeństwo osoby ćwiczącej.

Jest wiele elementów, a te, które wymieniłem to tylko część tego, co mi aktualnie przyszło do głowy. Takie cechy są wyłapywane w miarę upływającego czasu, co może skutkować brakiem wielu z nich. Nawet jeśli osiągamy zamierzone efekty, współpraca może się nie układać – zwróć na to uwagę i w najgorszym wypadku nie bój się zmienić trenera. Trening powinien być dla Ciebie przyjemnością, a nie obciążeniem psychicznym, ponieważ to z czasem osłabi Twoją motywację.

Kto potrzebuje trenera personalnego?

Trener personalny jest dla każdego. Zgłaszający się klienci są zazwyczaj przedstawicielami trzech grup: pierwsza to osoby, które nie mają doświadczenia i potrzebują wsparcia w drodze do treningu siłowego; druga to te, które szukają nad sobą kogoś, kto będzie zarówno motywatorem, jak i hamulcem, a trzecia to sportowcy, którzy chcą poprawić swoje słabości i skoncentrować się na treningu, unikając analizy swojego treningu i diety.

Podsumowując, wśród trenerów personalnych można spotkać zarówno osoby bez doświadczenia, jak i te, które stale się szkolą. Zwiększona dostępność tego zawodu może mieć i wady, jak i zalety. Na pozytywne zaliczyć można zwiększoną dostępność usług trenerskich, a także większą świadomość klientów, że trener może być dostępny dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania czy budżetu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *