Małe mieszkania cieszą się niesłabnącą popularnością. Szczególnie w dużych miastach ceny nieruchomości w dobrej lokalizacji są bardzo wysokie, wiele osób wybiera kawalerki. Urządzenie takiego mieszkania to spore wyzwanie, dlatego zobacz, jakie rozwiązania stosowane są przez profesjonalistów.
Dobry projekt kawalerki to taki, który z sukcesem łączy funkcjonalność z walorami estetycznymi wnętrza. Nie mając odpowiedniego doświadczenia w projektowaniu wnętrz, samodzielna aranżacja może sprawić sporo trudności.
Zadanie nie będzie łatwe, ponieważ mieszkanie musi zapewniać komfortowe warunki, odpowiadając na różne potrzeby, a do spełnienia ich musi wystarczyć jeden pokój. Aranżacja przestrzeni pełniącej jednocześnie rolę sypialni, salonu czy jadalni musi być naprawdę dobrze przemyślana. Żeby czuć się dobrze we własnym mieszkaniu, nie można zapomnieć o aspektach wizualnych.
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania architektowi wnętrz. Aktualnie wielu specjalistów wykorzystuje dedykowane oprogramowanie, dzięki którym szybciej otrzymamy projekt. Oczywiście, taka usługa wiąże się z odpowiednimi kosztami.
Jeśli znamy kogoś, kto ukończył kurs AutoCada lub innego programu do projektowania komputerowego, możemy zwrócić się o pomoc. Ważna jest tutaj dokładność, a wykorzystanie oprogramowania, może okazać się sporym ułatwieniem.
Samodzielne planowanie należy zacząć od stworzenia listy niezbędnych przedmiotów, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Można zastanowić się jakie funkcje musi spełniać przestrzeń, aby nowe miejsce zapewniało nam pełeny komfort. Powinno to nieco ułatwić etap projektowania.
Sięgnij po inspiracje od profesjonalistów
Kompaktowe mieszkania często wykorzystują bardzo pomysłowe rozwiązania, pozwalające maksymalnie wykorzystać niewielki metraż. Inspiracje można szukać w projektach małych mieszkań, stworzonych przez specjalistów w tej dziedzinie.
Efekt optycznego powiększenia
Projekt firmy Hatch Studio pokazuje, że mały metraż można z sukcesem urządzić efektownie i funkcjonalnie. Garderoba została zaplanowana w korytarzu, gdzie umiejscowiono pojemną, głęboką szafę.
W salonie umiejscowiono sofę z szezlongiem, na którym można oddać się chwili relaksu przed telewizorem. Na granicy łączącej pokój dzienny z aneksem kuchennym znajduje się stół z krzesłami, które pełnią funkcję jadalni.
Mimo mocno ograniczającej powierzchni, na 32 metrach kwadratowych podjęto się wydzielenia osobnej sypialni. Ostatecznie pomysł ten okazał się sukcesem. Za wstawionymi drzwiami przesuwnymi znajduje się duże łoże wraz z etażerką oraz biblioteczka na ścianie bocznej.
Projekt został dobrze przemyślany pod względem wizualnym. Zdecydowano się w tej kwestii na absolutny minimalizm, ograniczając się do wprowadzenia jedynie trzech barw. Kolor ścian w każdym pomieszczeniu jest inny.
W części sypialnianej użyto odcieni szarości, pokój dzienny to klasyczne białe ściany, a przy aneksie kuchennym wyjątkowo odważny, ożywający odcień koloru żółtego. Meble i wyposażenie konsekwentnie wybrano w odcieniach szarości.
Jedynie w wydzielonej kuchni, kolor frontów i blatów dopasowano do odcienia ściany. Dzięki wykorzystaniu zdecydowanego, słonecznego koloru jedynie w części mieszkania, efekt wizualny jest naprawdę ciekawy.
Meblościanka
Meblościanka wielu kojarzy się z typowym PRL-owym wystrojem wnętrz. Jednak umiejętne jej wykorzystanie, może dać jej nowe życie w nowocześniejszej odsłonie. Właśnie takie rozwiązanie zastosowała
Pracownia MONIKA SKOWROŃSKA PROJEKTOWANIE WNĘTRZ. Trzeba przyznać, że projekt wpisuje się w nowoczesne trendy, mimo nawiązania do dawnych lat. Ten pomysł szczególnie przydatny będzie tym osobom, dla których bardzo ważna jest funkcja przechowywania.
Meblościanka maksymalnie wykorzystuje przestrzeń przy ścianie, stwarzając możliwości do przechowywania wielu przedmiotów.
Rozwiązanie to w projekcie zastosowano zarówno w części dziennej, jak i w kuchni, gdzie wstawiono także industrialną drabinkę, pozwalającą na dostęp do najwyższego poziomu.
Wysoki sufit
Nieco łatwiej pomieścić wszystko, co potrzebne w kawalerce o wysokich sufitach. To stwarza możliwość zyskania dodatkowej powierzchni, decydując się na wstawienie antresoli. Takie rozwiązanie wykorzystała projektantka Justyna Wasiluk – Ptaszyńska z biura Home And Wood.
Na antresoli znajduje się sporych rozmiarów materac, ściany pomalowano w kolorze głębokiej, ciemnej zieleni. Odcień ten konsekwentnie pojawia się w pozostałych częściach, gdzie dominuje biel, jako element.
Dzięki dodanej powierzchni przeznaczonej na sypialnie, można były zyskać więcej miejsca dla salonu, komfortowej łazienki oraz kuchni. W pokoju dziennym znalazła się duża szafa wnękowa, sofa, stolik kawowy, a nawet mały kominek. Kuchnia, choć wąska, to oprócz niezbędnych sprzętów kuchennych wyposażona została w stolik i krzesło.
Największym problemem małych mieszkań jest efekt zagracenia, który powodowany jest przez zbyt małe przestrzenie między elementami wyposażenia. Wstawienie antresoli sprawia, że przestrzeń wydaje się większa.