Wiele osób, szczególnie takich, które mają w swojej rodzinie osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu, zadaje sobie pytanie, czy alkoholizm może być dziedziczny? Nie jest to co prawda choroba genetyczna, którą możemy otrzymać w pakiecie na przykład z kolorem oczu czy włosów. Niemniej jednak często możemy zaobserwować tendencję do popadania w alkoholizm u dzieci alkoholików.
Alkoholizm zapisany w genach?
Alkoholizm nie należy do chorób klasyfikowanych jako genetyczne. Naukowcy nie wykryli bowiem genu, który jednoznacznie mógłby odpowiadać za występowanie u danej osoby choroby alkoholowej. Dlatego też nie możemy powiedzieć, że alkoholizm zapisany jest w genach.
Rzeczywiście, mutacje w pewnych odcinkach genów mogą w jakimś stopniu narażać człowieka na wystąpienie u niego choroby alkoholowej, jednak nie oznaczają one, że problem alkoholizmu na pewno się pojawi. Wystąpienie choroby jest bowiem składową wielu czynników, a nie jedynie genów.
Wymienia się tutaj czynniki społeczne, psychologiczne czy środowiskowe. Niemniej jednak naukowcy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu geny mogą odpowiadać za występowanie alkoholizmu u konkretnych osób.
Geny, a DDA
DDA to skrót od dorosłych dzieci alkoholików. Osoby zmagające się z syndromem DDA w rzeczywistości nie muszą być uzależnione od alkoholu. Ich chorobę określa się raczej jako alkoholizm bierny. Chodzi bowiem o to, że często nie piją one w ogóle napojów alkoholowych, jednak sam alkohol mocno wpływa na ich życie.
Dorosłe dzieci alkoholików najczęściej wywodzą się z rodzin, w których alkohol był obecny od zawsze. Osoby te są nieufne wobec społeczeństwa, często nie potrafią przez to nawiązywać relacji. Wystąpienie syndromu DDA nie zależy jednak od naszych genów.
Zwykle będzie on zależał od tego, w jakim stopniu alkohol wpływał na życie dorosłych już osób, gdy były one dziećmi. Tam, gdzie alkohol lał się strumieniami, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu DDA. Jeśli jednak rodzice nadużywali alkoholu, lecz robili to w sposób niezauważalny dla dzieci, syndrom ten może w ogóle ich nie dotyczyć.
Odziedziczony czy nabyty?
Często mówi się, że dzieci alkoholików przejmują chorobę wraz z zestawem odziedziczonych genów. Nie jest to jednak do końca prawda. W alkoholizm popadają one głównie dlatego, że nie widzą dla siebie innej alternatywy.
Alkohol uważają za stosunkowo bezpieczną odskocznię, która przecież wypełniała całe ich dziecięce życie. Dzieci alkoholików piją, ponieważ nikt nigdy nie pokazał im, że życie może wyglądać inaczej. Niestety, bardzo często choroba alkoholowa daje o sobie znać dopiero po latach dorosłego życia. Może dopaść w najmniej oczekiwanym momencie. Dlaczego tak się dzieje?
Niektórym dzieciom udaje się żyć inaczej, niż robili to ich rodzice. Niemniej jednak często nie radzą one sobie z większymi problemami, nie potrafią też kontrolować swoich emocji. Powoduje to, że popadają tak jak ich rodzice, w alkoholizm. Dlatego też trudno mówić o tym, że ktoś ma chorobę alkoholową zapisaną w genach.
Artykuł powstał we współpracy z Uzaleznienia-Terapia.pl |