Nowy, dziwny pieprzyk na skórze lub taki, który zmienił kształt to zawsze powód do niepokoju. Wszelkich nietypowych zmian skórnych nie powinno się bagatelizować, gdyż mogą być one objawem nowotworu, włącznie z najgroźniejszym, jakim jest czerniak. Każdego roku rozpoznawane jest 130 tys. przypadków tej choroby. Aby wykluczyć zagrożenie, warto obserwować zmiany i konsultować je z dermatologiem.
Jakie znamiona skórne mogą być niebezpieczne?
W przypadku niektórych osób skóra usiana znamionami tzw. pieprzykami jest uwarunkowana genetycznie. Duża liczba znamion barwnikowych może być także spowodowana nadmierną ekspozycją na słońce. Zasadniczo znamiona dzielą się na łagodne i dysplastyczne (atypowe). Te pierwsze można rozpoznać po symetrycznym kształcie, wyraźnie odgraniczonym brzegu oraz równomiernie rozłożonym barwniku. W ich przypadku ryzyko czerniaka lub innego nowotworu skóry jest minimalne.
Niepokój budzą znamiona o znacznej średnicy (powyżej 5 mm), asymetrycznym kształcie, nieregularnych brzegach, nierównomiernym zabarwieniu oraz te, których wygląd w okresie ostatnich miesięcy uległ zmianom. Niepokojące objawy to powiększanie się znamion i zmiana barwy. Jeżeli towarzyszy temu zaczerwienienie, swędzenie, zgrubienie, krwawienie lub ból, konieczna jest wizyta u dermatologa.
Do specjalisty należy udać się bezwzględnie w przypadku zaobserwowania na skórze znamienia w kolorze czarnym, czerwonym, białym lub niebieskim. Takie barwy przybiera zazwyczaj czerniak. Natomiast, pieprzyki w kolorze brązowym, zwłaszcza jeśli są obecne od wielu lat i nie ulegają zmianom, nie stanowią powodu do niepokoju.
Badanie dermatologiczne pieprzyków
W przypadku osób posiadających dużą liczbę pieprzyków, poza obserwowaniem skóry we własnym zakresie, lekarze zalecają regularne badania dermatologiczne. Najlepiej robić to, co pół roku, a szczególnie po okresie letnim, kiedy skóra narażona jest na działanie promieni słonecznych. Wizyta u dermatologa i badanie znamion jest także konieczne każdorazowo w przypadku pojawienia się nowych, nietypowych zmian skórnych.
Dermatolog, za pomocą profesjonalnego sprzętu w postaci dermatoskopu lub wideodermatoskopu ogląda dokładnie znamiona pod dużym powiększeniem. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, pozwala wstępnie zdiagnozować niepokojące zmiany. Ważne, aby obejmowało ono całe ciało, w tym miejsca mniej widoczne, takie jak łokcie, zgięcia pod kolanami, podeszwy stóp, pachy i pośladki.
Specjalista typuje ewentualne niebezpieczne znamiona, które zazwyczaj kwalifikuje do usunięcia. W związku z tym, że badanie dermatoskopem nie daje pełnej odpowiedzi na temat charakteru zmian, konieczne jest chirurgiczne usunięcie pieprzyka i przeprowadzenie badań histopatologicznych w laboratorium. Chirurg zazwyczaj usuwa zmianę wraz z niewielkim marginesem tkanki.
Natomiast, w przypadku pieprzyków i innych zmian skórnych, które nie stanowią ryzyka nowotworu, ale przeszkadzają ze względów estetycznych lub praktycznych, możliwe są inne metody usunięcia. Najpopularniejsze to metoda laserowa lub elektrokoagulacja.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed |