Nastolatki często długie godziny spędzają na nauce. Dodatkowo ich plan zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych jest dość napięty i nie wysypiają się. Warto wspomóc swoje dziecko dietą oraz suplementacją, aby mózg miał szansę pracować na najwyższych obrotach. Co można zastosować, aby młody człowiek lepiej przyswajał wiedzę?
Magnez i inne suplementy cenne dla pracy mózgu
Szereg witamin i minerałów odpowiada za prawidłową pracę mózgu. Jednym z nich jest magnez, który w połączeniu z witaminami z grupy B i innymi sprawia, że ten szybciej pracuje i ma większą zdolność koncentracji. W aptekach można również znaleźć suplementy diety, które zawierają korzeń ginkgo biloba, czy rzeń szeń – składniki odpowiadające za łatwość uczenia się i zapamiętywania faktów.
Często magnez można kupić w kompleksowych suplementach, które wzbogaca się również kofeiną lub tauryną. Z takimi specyfikami trzeba jednak uważać, ponieważ działają silnie pobudzająco. Jeśli je przedawkujemy, nie tylko podniesiemy ciśnienie krwi, ale również nie będziemy w stanie usnąć. Dzieciom nie należy podawać takich suplementów diety, ponieważ są dla nich szkodliwe. Powinny również unikać kawy i napojów energetyzujących. Dobrym rozwiązaniem jest czerwona herbata, która również zawiera kofeinę, ale ta rozpuszcza się dopiero w jelitach. Dodatkowo, herbata pomaga w koncentrowaniu się i myśleniu.
Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny – niezwykle ważne dla pracy mózgu
Rodzice często zapominają o tym, że dzieci poza nauką powinny mieć również swoje pasje, a przede wszystkim czerpać radość z ruchu na świeżym powietrzu. Tego nie może zabraknąć nawet w trudnych szkolnych okresach. Dzięki właściwemu dotlenieniu mózg dziecka będzie znacznie szybciej i wydajniej pracował. Dziecko nie będzie również senne w trakcie nauki. Wpłynie to z pewnością korzystnie również na jego wygląd i masę ciała. Długie godziny spędzone nad książkami z kanapkami często sprzyjają otyłości u najmłodszych.
Dziecku, które uczy się intensywnie, najlepiej podawać niskokaloryczne przekąski i wartościowe produkty. Bardzo bogate w magnez są na przykład różnego rodzaju orzechy. W ciągu dnia można ich jednak zjeść zaledwie kilka, z uwagi na dużą zawartość tłuszczu. Mleczną czekoladę warto zastąpić tą gorzką o wysokiej zawartości kakao.
Doskonałą przekąską do nauki są surowe warzywa, które można pociąć w słupki, aby wyglądały apetycznie i były łatwe do schrupania. Sprawdzają się również owoce, jednak te z uwagi na dużą zawartość cukru można spożywać jedynie o wczesnych godzinach. Najlepiej zarządzać przerwy na czas spożywania posiłku, ponieważ stałe podjadanie sprawia, że organizm przyzwyczaja się i domaga cały czas kolejnych porcji. Szybko może to poskutkować wzrostem masy ciała. Ucząc się intensywnie nie można zapominać o piciu sporych ilości wody niegazowanej, ponieważ mózg również zużywa ją w swoich procesach. Odpowiednio nawodniony organizm na pewno będzie miał większą łatwość przyswajania wiedzy.