Jak pokazują badania, z roku na rok przybywa osób, które zaczynają się zdrowo odżywiać i włączają do swojego menu produkty uznawane za ekologiczne. Powodem takich decyzji często jest, co pokazują statystyki, dynamicznie rosnąca zachorowalność na tak zwane choroby cywilizacyjne i coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca wpływu pożywienia na nasze zdrowie.
Zdrowa żywność na co dzień, czyli jak poprawić sobie zdrowie i dodać energii
Codzienne decyzje dotyczące tego, co kładziemy na talerzach, ma bardzo duży wpływ na naszą kondycję, samopoczucie i poziom energii. Również wygląd skóry, włosów i paznokci jest odzwierciedleniem naszej diety.
Jeżeli często wybieramy przetworzoną żywność, to nie dostarczamy do naszych organizmów wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego działania wszystkich komórek. Co więcej, produkty wysoko przetworzone, dla zapewnienia odpowiednich walorów smakowych i wizualnych, często zawierają sztuczne konserwanty i barwniki.
Natomiast w przypadku odżywiania się zdrową żywnością możemy być pewni, że dostarczamy sobie znacznie więcej witamin oraz miko i makro składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto przy tym pamiętać, że żywność ekologiczna nie zawiera metali ciężkich czy pestycydów, które mogą pojawić się przy produktach wytwarzanych konwencjonalnie.
Zasady wytwarzania i produkcji zdrowej żywności
Produkcja zdrowej żywności obwarowana jest wieloma restrykcyjnymi warunkami. Działalność taką mogą prowadzić tylko gospodarstwa ekologiczne, które nie mogą korzystać z żadnych sztucznych substancji, takich jak środki hormonalne, nawozy czy pestycydy. Zwierzęta hodowlane powinny być karmione tylko naturalną paszą bez modyfikowanych dodatków (GMO) oraz mieć dostęp do pastwisk.
Przy produkcji owoców i warzyw należy wykorzystywać tylko biologiczne metody do walki ze szkodnikami upraw oraz stosować naturalne nawozy. Zasady wytwarzania żywności ekologicznej są szczegółowo regulowane przez rozporządzenia UE. Wszystkie wyprodukowane w ten sposób produkty mogą posiadać oznakowanie rolnictwa ekologicznego, co gwarantuje bezpieczeństwo żywności i jej najwyższą jakość.
Produkcja zdrowej żywności nie zaburza działania naturalnych ekosystemów
Jedną z najważniejszych cech zdrowej żywności jest jej to, że jej produkcja nie powinna obciążać i zaburzać działania środowiska naturalnego. W gospodarstwach ekologicznych nie korzysta się ze sztucznych środków wspomagających wzrost roślin, a jedyne dopuszczalne nawozy to obornik lub kompost.
Dzięki temu znacznie poprawia się żyzność i jakość gleby oraz rośnie ilość pożytecznych mikroorganizmów na terenie upraw. Rolnicy w gospodarstwach ekologicznych zobowiązani są również do zmniejszania wykorzystywania maszyn i urządzeń. W ten sposób do wód gruntowych i powietrza nie przedostają się dodatkowe zanieczyszczenia.
Dodatkowym zabezpieczeniem, które daje klientowi gwarancje, że kupuje zdrową żywność, są certyfikaty ekologiczności. Każde gospodarstwo otrzymuje je tylko na rok i po tym czasie musi je odnowić. Oznacza to, że za każdym razem musi przejść ponowną kontrolę jednostki certyfikującej.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.pl |