USG ginekologiczne – przebieg badania

USG ginekologiczne należy do najważniejszych badań przeprowadzanych w ramach diagnostyki ginekologicznej, ponieważ pozwala na obrazową ocenę elementów układu rozrodczego oraz przebiegu ciąży. Procedura ta może być wykonana przez powłoki brzuszne lub dopochwowo. Pierwsza z metod posiada pewne ograniczenia, takie jak słaba widoczność struktur jajnika czy konieczność przeprowadzenia przy wypełnionym pęcherzu moczowym. Zastosowanie dopochwowej sondy o wysokiej częstotliwości znacząco poprawiło jakość obrazowania.

Ultrasonografia ginekologiczna

W ginekologicznym USG do obrazowania narządów wewnętrznych wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, których stężenia są nieszkodliwe dla człowieka. Przetwornik pizoelektrczny wytwarza je, a następnie przesyła w głąb badanego obszaru. Ultrasonograf przetwarza otrzymane informacje i wyświetla na monitorze obraz, który odzwierciedla układ tkanek i narządów wewnętrznych. Ich oceną zajmuje się lekarz przeprowadzający USG ginekologiczne. Z pomocą sondy dopochwowej uwidocznić można wiele subtelnych struktur – np. położenie, wielkość i budowę wewnętrzną jajników, a także ilość i rozmiar pęcherzyków w których zachodzi proces dojrzewania komórek jajowych. Metoda ta przynosi bardzo dobre efekty w wykrywaniu torbieli, guzów oraz innych nieprawidłowości.

Przed badaniem ginekologicznym USG

Ultrasonografia ginekologiczna może być przeprowadzona w każdym dniu cyklu, nawet w trakcie krwawienia miesiączkowego. Pacjentka powinna zabrać ze sobą opisy i zdjęcia z wcześniejszych badań narządu rodnego, w tym USG, rezonansu, tomografii czy badania histopatologicznego. W przypadku ciąży, należy dostarczyć także wyniki badań prenatalnych. Jeżeli w obrębie narządów płciowych były wykonywane jakieś zabiegi, konieczne jest okazanie również wypisów ze szpitala. Do USG ginekologicznego trzeba się rozebrać od pasa w dół. Sama procedura przeprowadzana jest w pozycji leżącej, na plecach. Ultrasonograf wyposażony jest w podłużną sondę o grubości ok. 1-2 cm, na którą nakłada się jednorazową osłonkę przypominającą prezerwatywę. Lateksowa powłoczka pokrywana jest żelem do USG, który minimalizuje nieprzyjemne odczucia towarzyszące obecności sondy wewnątrz pochwy pacjentki.

Przebieg dopochwowego badania USG ginekologicznego

Lekarz wprowadza odpowiednio przygotowaną sondę do pochwy, a następnie ogląda poszczególne struktury układu rozrodczego na monitorze. Jeżeli pacjentka jest w ciąży, ocenie poddawana jest także budowa zarodka lub płodu. Badanie to powoduje pewien dyskomfort, ale nie jest bolesne i zwykle trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Na koniec pacjentka otrzymuje wynik, w którym zawarty jest słowny opis badania oraz dokumentacja w postaci filmu lub zdjęć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *