Zakładanie akwaria morskiego nie jest prostym zadaniem. Aby się za to zabrać, najpierw potrzebne jest merytoryczne przygotowanie i zgromadzenie budżetu. Zakup akwaria ze wszystkimi elementami to koszt nawet 2-3 tys. złotych. Jednak, jeśli odpowiednio zaplanuje się zakupy, a także gdy wybierze się sklep internetowy posiadający wszystkie potrzebne rzeczy w atrakcyjnych cenach, można sporo zaoszczędzić.
Jak założyć akwarium morskie?
Tak, jak w przypadku zakładania każdego rodzaju zbiornika wodnego, przede wszystkim należy zacząć od wyboru wielkości i miejsca, w którym ma być zlokalizowane akwarium. Akwarystyka morska jest znacznie prostsza, jeśli ma się do dyspozycji duży zbiornik wodny. Utrzymanie właściwych parametrów w zbiornikach mniejszych niż 100 litrów jest trudne i wymaga więcej pracy, co może przysporzyć problemów osobom początkującym.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że akcesoria do akwarium morskiego, jakie są dostępne na rynku, są przystosowane do większego litrażu. W związku z tym trudniej będzie znaleźć wyposażenie do mniejszych zbiorników słonowodnych, co oczywiście nie jest niemożliwe.
Jakie akcesoria do akwarium morskiego?
Zaczynamy oczywiście od wybrania właściwego akwarium. Powinno mieć ono maksymalnie dużą powierzchnię dna i nie być zbyt wysokie. Zbiornik powinien stać w miejscu dobrze oświetlonym, aby słońce lub światło sztuczne docierało do jego najgłębszych warstw. Jednocześnie bezpiecznym. Ważne też, aby było oddalone od okna, aby zapobiec problemom z nadmiernym nasłonecznieniem oraz przegrzaniem całego systemu.
Jeśli zbiornik już został wybrane, należy zaopatrzyć się w inne, bardzo ważne akcesoria. Zaliczają się do nich:
1. Oświetlenie
Warto wybierać świetlówki dzienne i aktyniczne o barwie niebieskiej. Powinny zapewniać minimum 0,7 W na litr wody. Odpowiednio dobrane oświetlenie musi składać się z minimum dwóch źródeł światła.
2. Pokrywa
Nie jest to element obowiązkowy, a jego obecność zależy od decyzji samego akwarysty. Sama pokrywa spełnia wiele funkcji m.in. zabezpiecza akwarium przed wydostaniem się z niego ryb i innych wodnych stworzeń.
3. Filtr
Filtracja jest podstawą do utrzymania zdrowego ekosystemu w zbiorniku wodnym. Woda wodociągowa i głębinowa ma zbyt wiele związków, które uniemożliwiają utrzymanie właściwych parametrów.
4. Falownik
Jego funkcją jest wytworzenie rozproszonej fali cyrkulacyjnej.
5. Odpieniacz
Jego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczenia na poziomie białek, które w wyniku rozkładu mogą zaszkodzić zwierzętom.
6. Grzałka i termometr
Stworzenia wodne muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę, dlatego konieczne jest nie tylko sprawdzanie jej wartości, ale też utrzymywanie jej na odpowiednim poziomie.
7. Hydrometr
To urządzenie wskazuje pomiar poziomu zasolenia.
8. Żywa skała
Jest to obumarła część rafy koralowej, na której rosną nowe kolonie koralowców.
Po skompletowaniu najważniejszych elementów akwarium morskiego trzeba pamiętać o zaplanowaniu całego zasilania. Będzie potrzebna duża liczba gniazdek, aby móc podpiąć tyle sprzętu, ile jest wymagane to prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Warto na to zwrócić uwagę podczas wybierania miejsca na akwarium.