Neonatolog – kiedy pomoc specjalisty jest potrzebna?

[REKLAMA]

O zdrowie dziecka należy dbać już w momencie, gdy znajduje się w brzuchu matki. Niestety z różnych przyczyn już w okresie płodowym wykrywane są niekiedy nieprawidłowości w budowie ciała i różne choroby. Również w pierwszych miesiącach po urodzeniu należy przyglądać się maluszkowi ze szczególną uważnością. Dlaczego pomoc neonatologa bywa nieoceniona?

Neonatolog – czym się zajmuje?

Neonatolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem dzieci w okresie prenatalnym oraz do kilku miesięcy po urodzeniu. Bada zarówno zdrowe maluszki, jak i cierpiące na różnorodne schorzenia. Opiekuje się noworodkami oraz wcześniakami wymagającymi szczególnej troski. Neonatolog w Poznaniu dysponuje bogatą wiedzą z zakresu wielu dziedzin takich jak ginekologia i położnictwo, choroby wewnętrzne, genetyka medyczna oraz medycyna ratunkowa. Dzięki posiadanym kwalifikacjom potrafi zadbać również o dzieci z poważnymi schorzeniami.

Zakres kompetencji neonatologa

Neonatolog Poznań zapewnia dzieciom opiekę lekarską w szerokim zakresie. Mówiąc najogólniej, zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób okresu noworodkowego i wczesnoniemowlęcego. Można się do niego zgłosić, gdy noworodek ma infekcję. Diagnozuje również i leczy zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego, żółtaczkę oraz zmiany skórne. W pierwszych miesiącach życia noworodka neonatolog dziecięcy w Poznaniu ocenia, czy rozwija się on prawidłowo. Szczególnej kontroli lekarskiej poddawane są wcześniaki. W każdej chwili po pomoc neonatologa można zgłosić się tutaj: https://www.neomedica.pl/neonatolog. Specjalista zajmie się również ustaleniem kalendarza szczepień.

W jakich sytuacjach potrzebny jest neonatolog?

Rozmaite dolegliwości dziecka w mniejszym lub większym stopniu wskazują na konieczność konsultacji z neonatologiem. Ze specjalistą należy się skontaktować, gdy maluszek:

  • otrzymał mało punktów w skali Apgar,
  • urodził się z niską masą ciała,
  • za wolno przybiera na wadze,
  • nie ma apetytu,
  • ulewa pokarm,
  • wymiotuje,
  • cierpi na zaparcia lub biegunki,
  • ma zmiany skórne,
  • ma przedłużającą się żółtaczkę,
  • jest apatyczne,
  • nie oddycha prawidłowo,
  • ma niepokojące odruchy lub drgawki.

Jakiekolwiek objawy, które wzbudzają podejrzenia, że coś jest nie tak należy zgłosić lekarzowi. Zdarza się, że rodzice nie wiedzą, czy coś jest u dziecka naturalne czy nie – wówczas specjalista również może pomóc, wyjaśniając wątpliwości.

Badania wykonywane przez neonatologa 

Neonatolog może w kompleksowy sposób zbadać dziecko przy pomocy nieinwazyjnych metod. USG przezciemiączkowe (głowy) pozwala na ocenę anatomii ośrodkowego układu nerwowego. Lekarz sprawdza również przepływy w tętnicy przedniej i środkowej mózgu. Badanie jest wykonywane do momentu zarośnięcia ciemienia przedniego. Do zakresu wykonywanych badań należy ponadto USG serca noworodka (ECHO serca). Przy pomocy USG sprawdza się również stan jamy brzusznej i płuc dziecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *