Urządzamy biuro do pracy zdalnej

[REKLAMA]

Jeszcze nie tak dawno praca zdalna wywoływała wiele skrajnych emocji wśród osób niemających dotychczas do czynienia z tym modelem pracy. Dziś jednak sytuacja ta diametralnie się zmieniła – od 2020 roku każdy pracownik, który mógł przenieść swoje obowiązki do domu, musiał to właśnie zrobić.

Nie zabrakło oczywiście licznych błędów, które popełniały osoby zderzające się z nową, całkowicie obcą rzeczywistością. O czym w takim razie powinieneś wiedzieć przy urządzaniu biura do pracy zdalnej, tak aby w najmniejszym stopniu nie ucierpiała twoja efektywność?

Osoby urządzające miejsce do pracy zdalnej będą mieć rożne możliwości. Niektórzy z nas mogą pozwolić sobie na urządzenie takiej przestrzeni w oddzielnym pomieszczeniu. Niewielu z nas jest jednak w tak korzystnej sytuacji. Nierzadko naszym zadaniem jest wydzielenie skromnej przestrzeni w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia.

Wybór miejsca do pracy

Wybierając miejsce do pracy, powinniśmy decydować się na przestrzeń, w której możemy liczyć na maksymalną ciszę i skupienie. Od razu należy więc wykreślić z listy możliwości korytarz czy pokoje przechodnie. Jeśli jesteś skazany na wydzielenie przestrzeni w pomieszczeniu, z którego korzystają inni domownicy, doskonałym sposobem jest odgrodzenie swojego biura przy pomocy regału czy zasłonki – taki zabieg pozwoli uzyskać choć odrobinę prywatności. Zaaranżowanie przestrzeni do pracy w salonie czy sypialni jest niełatwym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwe. Jeśli w godzinach Twojej pracy sypialnia to pomieszczenie, gdzie nikt nie przebywa, to właśnie tam będzie najlepsza przestrzeń do wykonywania zadań.

O wyborze miejsca do pracy może zadecydować także jej charakter. Jeśli koniecznością będą spotkania online, wybierz miejsce z neutralną przestrzenią za Tobą. Nie zapomnij oczywiście o łatwym dostępie do gniazdek elektrycznych.

Na jakie kolory postawić w domowym biurze?

Kolory mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Musisz więc zadbać o to, aby w domowym biurze dominowały barwy odpowiadające za skupienie i koncentrację. Zrezygnuj z przytłaczających czy zbyt jaskrawych kolorów, bo za ich przyczyną Twoja praca nie będzie efektywna. Postaw na szarości czy zieleń, które nie są męczące dla oczu, a nawet pomagają zlikwidować napięcie. Zdecydowanie prym wśród kolorów do biura wiedzie biel – uniwersalna i najmniej przytłaczająca barwa.

Biurko i krzesło – zadbaj o swoją postawę

Wielkość biurka do home office jest najczęściej uzależniona od wielkości miejsca, którym dysponujemy, a także charakteru wykonywanej pracy. Zasada jest jednak prosta – im więcej obszaru roboczego, tym większa wygoda podczas pracy. Jeśli to tylko możliwe, postaw ten mebel tam, gdzie dociera największa ilość naturalnego światła.

Podczas długich godzin przed biurkiem ogromne znaczenie ma postawa naszego ciała. Jeśli nie chcesz zasypiać z bólem kręgosłupa, zadbaj o odpowiednie biurko i krzesło. W ofercie sklepów bez trudności odnajdziesz biurka, które dają możliwość regulowania wysokości blatu. Z kolei krzesło do pracy zdalnej powinno mieć wyprofilowane oparcie i regulowane podłokietniki. Gdy pracujemy, nasze łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 stopni – tak samo jak nasze kolana.

Oświetlenie – jakie powinno być w domowym biurze?

Jeśli nie masz możliwości urządzenia domowego biura w miejscu, do którego dociera dużo naturalnego światła, koniecznie zadbaj o prawidłowe sztuczne oświetlenie. Będzie to także ważne w miesiącach, kiedy promienie słońca znacznie słabiej oświetlają nasze mieszkania. W domowym biurze nie może więc zabraknąć lampki biurowej o chłodnej barwie światła. Warto kupić model, który daje możliwość regulacji położenia. Optymalna odległość źródła światła od blatu to 40–50 cm.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem platforma.solokolos.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *