Hamowanie przed przejściem dla pieszych

[REKLAMA]

Czy przepuszczanie pieszych na przejściu jest bezpieczne?

W kodeksie drogowym jasno sprecyzowany kary, za nieustąpieniem pieszym pierwszeństwa, kiedy znajdują się na przejściu dla pieszych. Prawo o ruchu drogowym w sposób jasny i dokładny określa również, jak powinien się zachować kierowca, kiedy dojeżdża do przejścia dla pieszych, przed którym stoi osoba, chcąca przejść na drugą stronę drogi. Powinien umożliwić mu bezpieczne przejście, poprzez zatrzymanie się przed zebrą. Ta wiedza, mimo że dla większości z nas oczywista, nie każdemu wydaje się być jednak zrozumiała. W ostatnim czasie odnotowano bardzo dużo wypadków, które miały miejsce na przejściach dla pieszych, znajdujących się na drogach dwupasmowych. Na czym polega problem takich miejsc i czy można go rozwiązać?

Opisując to najprościej jak to możliwe, problem takich przejść polega na tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Oczywiście miejsca te są należycie oznakowane znakami poziomymi i pionowymi, ale nie wszyscy kierowcy zauważają znaki drogowe, nie mówiąc już o stosowaniu się do nich. W takich przypadkach, kiedy na prawym pasie ktoś się zatrzymuje przed przejściem, aby przepuścić pieszego, lewym pasem jedzie samochód z dużą szybkością, który wjeżdża na to przejście, często wprost na nieświadomego zagrożenia człowieka. Jaki jest skutek takiego spotkania z rozpędzoną, kilkutonową kupą stali, łatwo się domyślić. Błędy na drodze popełniane przez kierowców, w tym przypadku mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Nie ulega wątpliwości, że winnym takiego wypadku będzie kierowca, który nie zatrzymał się przed przejściem, równo z samochodem, poruszającym się drugim pasem ruchu.

One comment

  1. w Polsce kierowcy gdzieś mają przepisy i mało który przepuści pieszego…. w innych krajach każdy kierowca przed przejściem się zatrzyma i przepuści pieszego

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *