Jak zwalczyć trądzik krok po kroku?

[REKLAMA]

Trądzik to dolegliwość, która dokucza przede wszystkim osobom młodym w wieku dojrzewania. Czasem jednak pojawia się też u dorosłych. Jest problemem nie tylko zdrowotnym, ale dla wielu osób także poważnym defektem o charakterze estetycznym. Warto poznać sposoby, które pomogą zwalczyć trądzik.

Jak pozbyć się aktywnych zmian skórnych?

Trądzik charakteryzuje się najczęściej aktywnymi zmianami skórnymi, zwykle wypełnionymi ropą. Najważniejszą zasadą jest to, aby zmian tych nie wyciskać, ani nawet nie dotykać, aby nie przenosić bakterii na pozostałą część twarzy. Wówczas trądzik może się wręcz nasilić. Należy też pamiętać, aby przy aktywnych zmianach trądzikowych nie używać szczoteczek do oczyszczania twarzy czy gruboziarnistych peelingów. Myjmy twarz bardzo delikatnie, najlepiej osuszając ją później jednorazowymi ręcznikami papierowymi. Wybierajmy tylko produkty, które mają jak najbardziej naturalne składy. Aktywne zmiany trądzikowe możemy wyciszyć również nakładając na nie odpowiednie olejki. Przydatny może okazać się tutaj olejek tamanu czy olejek herbaciany. Możemy nałożyć je na wypryski za pomocą zwykłego patyczka kosmetycznego i pozostawić na skórze. Olejki te pomogą złagodzić nasz trądzik. W walce z wypryskami pomocna może okazać się także rezygnacja z makijażu, szczególnie z nakładania na twarz podkładów, korektorów i pudrów. Dzięki temu nasza skóra będzie mogła „oddychać” i z pewnością odwdzięczy się nam za to zdrowym wyglądem. Wiele produktów do makijażu może poza tym zapychać nasze pory. Jeśli koniecznie musimy się malować, warto używać produktów antybakteryjnych, które kupić możemy na przykład w aptece.

Sposoby na przebarwienia i blizny po trądziku

Po pozbyciu się aktywnych zmian trądzikowych wiele osób zmaga się z bliznami i przebarwieniami. Dzieje się tak szczególnie, jeśli wypryski były bardzo głębokie. Blizny powstają często również wtedy, gdy zmiany wyciskaliśmy i rozdrapywaliśmy. Przebarwienia i blizny mogą okazać się równie uciążliwe, co sam trądzik. Możemy postarać się pozbyć się ich samodzielnie w domu. Warto użyć w tym celu produktów sprawdzonych marek, jak na przykład L’Biotica, La Roche-Posay czy Bio Oil Na blizny doskonale sprawdzą się także naturalne olejki, takie jak na przykład olejek z pestek malin czy olejek z dzikiej róży. Przy nakładaniu olejku warto wykonać delikatny masaż opuszkami palców. Może się okazać, że blizny będą tak głębokie, że produkty takie pomogą nam tylko nieznacznie. Jeśli domowe sposoby na blizny i przebarwienia nie zadziałają zgodnie z naszymi oczekiwaniami, warto zainteresować się ofertą gabinetów kosmetycznych. Na blizny potrądzikowe szczególnie skuteczna może okazać się laseroterapia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *