W dzisiejszych czasach dbanie o swoje zdrowie staje się coraz trudniejsze. Życie w pośpiechu, zła dieta, stres – to wszystko ma ogromny wpływ na organizm i jego funkcjonowanie. Organem, szczególnie narażonym na niekorzystne czynniki jest wątroba, którą łatwo można doprowadzić do wielu chorób.
Należy więc dokładać wszelkich starań, aby minimalizować ryzyko uszkodzeń tego ważnego narządu, a w razie potrzeby odpowiednio go leczyć.
Sięganie po właściwe produkty żywieniowe i unikanie alkoholu jest bowiem najlepszym sposobem na to, by nie narażać się na choroby wątroby. Niestety, wielu Polaków boryka się na co dzień z problemami, które należy odpowiednio leczyć
Najpopularniejsze choroby wątroby
Wątroba to bardzo wrażliwy narząd, podatny na uszkodzenia. Wśród najpopularniejszych chorób, na które najczęściej jest narażony, znajduje się wirusowe zapalenie wątroby, stłuszczenie, alkoholowe uszkodzenie wątroby oraz uszkodzenie polekowe. Choroby wątroby są bardzo niebezpieczne dla całego organizmu, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć.
Wirusowe zapalenie wątroby wywoływane jest przez wirusy hepatotropowe. Wśród Polaków najczęściej dochodzi do zarażenia odmianami HAV, HBV oraz HCV. Wirusami można zarazić się poprzez nieodpowiednie dbanie o higienę osobistą, drogami pozajelitowymi (źle przeprowadzone zabiegi medyczne), czy też poprzez nakłucia skórne i stosunki płciowe.
Popularną chorobą wątroby jest także stłuszczenie (NAFLD), na które w szczególności narażone są choroby z nadciśnieniem tętniczym, otyłością lub cukrzycą typu drugiego. Bardziej podatni są na nie mężczyźni, jak również osoby w podeszłym wieku.
Kolejną z chorób wątroby, które najczęściej dotykają Polaków, jest alkoholowe uszkodzenie tego narządu. W tym przypadku najbardziej narażone są osoby, chętnie spożywające duże ilości alkoholu.
Problem może dotyczyć także tych, którzy piją napoje procentowe regularnie, w niewielkich ilościach. Poalkoholowe stłuszczenie wątroby można odwrócić, jednak trzeba wówczas zupełnie odstawić używki. W przeciwnym razie dojdzie do alkoholowego zapalenia wątroby, a w następnej kolejności – do marskości tego narządu.
Ostatnią z chorób, która często dotyczy wątroby, jest uszkodzenie polekowe. W tym przypadku szczególnie groźne okazują się lekarstwa hepatotoksyczne, obejmujące około 1000 leków i substancji ziołowych.
Zatrucie z powodu leków staje się częstą przyczyną ostrej niewydolności wątroby, a także przewlekłego zapalenia tego organu. Najczęściej występuje wtedy, gdy przyjmie się zbyt dużą dawkę leku lub nastąpi reakcja alergiczna na któryś ze składników – wówczas dochodzi do bardzo poważnych objawów. Bardzo często, w wypadku ostrej niewydolności wątroby konieczny jest przeszczep organu.
Objawy chorób wątroby
Kiedy wątroba przestaje pracować tak, jak powinna, zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy. Wśród nich można zaobserwować apatię, senność, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, wzdęcia, nudności, niestrawność czy wymioty. Pojawiają się również bóle w okolicach prawego podżebrza oraz jadłowstręt.
Pomoc w problemach z wątrobą
Wiele chorób wątroby można zwalczać, dzięki dostępnym suplementom diety oraz lekom, opartym na naturalnej recepturze. Osoby, które chcą wspomóc wątrobę przy ich użyciu mogą sięgnąć po preparaty, skutecznie regenerujące wyniszczony narząd.
Wątroba jest jednym z największych narządów organizmu.Najwięksi wrogowie wątroby to tłuste jedzenie oraz alkohol.