Jachtem po Karaibach

[REKLAMA]

Karaiby to region obu Ameryk składający się z Morza Karaibskiego, jej wysp i okolicznych wybrzeży. Leżą na południowy wschód od Ameryki Północnej, na wschód od Ameryki Środkowej oraz na północ i na zachód od Ameryki Południowej. Karaiby obejmuje ponad 7000 wysp, wysepek i raf koralowych. Nazwa „Karaiby” pochodzi od Caribs, jeden z jednej z dominujących grup Indian zamieszkujących ten region w czasie Europejskiej ekspansji pod koniec XV wieku.
Na każdą z wysp Karaibów odbywa się bardzo dużo lotów samolotowych oraz możliwość wyczarterowania jachtu. Może to być niezapomniane, a zarazem niedrogie rozwiązanie.

Wiele prywatnych przedsiębiorców, oferujących czarter jachtów znajdziemy w San Juan, Puerto Rico lub Saint Vincent. W wielu częściach Karaibów cumowanie i kotwiczenia jachtów jest zabronione. Środek ten ma zapobiegać uszkadzaniu rafy koralowej przez kotwice jachtów. Cynicy twierdzą, że środki te mają na celu generowanie przychodów do budżetu Karaibów, a nie rzeczywistą ochronę środowiska naturalnego. Patrząc na opłatę za cumowanie jachtu, wynoszącą 30 dolarów za dobę trudno nie zgodzić się z tym punktem widzenia. Osoba decydująca się na czarter jachtów, powinna dążyć do zacumowania łodzi w miejscu, w którym znajdują się duże skupiska ludzi. Te miejsca są najczęściej dostosowane do kotwiczenia takich jednostek. Klimat Karaibów głównie waha się od subtropikalnego do tropikalnego i zależy w dużym stopniu wiele od położenia wyspy. Wrzesień i październik są uważane za szczytowy sezon huraganów, choć nominalnie sezon na nie trwa od czerwca do listopada. Z tego względu koniecznie sprawdź zasady wynajmy w firmach oferujących czarter jachtów, w odniesieniu do huraganów. W czasie od listopada do stycznia, dominują wiatry o prędkości 15 – 20 węzłów, z północnego wschodu. Późne lato do jesieni jest porą deszczową na Karaibach. Jednak szkwały deszczowe mogą wystąpić w dowolnym momencie, jednak są one zazwyczaj krótkotrwałe.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *