Lampy wiszące – niezbędne oświetlenie domu

[REKLAMA]

Lampy wiszące to niezbędne oświetlenie domowych pomieszczeń. Stanowią ważny element wyposażenia wnętrza nie tylko ze względu na to, że dają nam światło, lecz także dlatego iż są jego wspaniałą ozdobą. Lampy wiszące świetnie sprawdzą się w domowym salonie, kuchni, sypialni czy przedpokoju. W zasadzie wszędzie tam, gdzie zależy nam rozświetleniu większej przestrzeni, ponieważ do tego są one najlepsze. Jakie lampy wybrać do salonu, a jakie do jadalni i sypialni? Postaramy się to rozwikłać!

Podstawowy podział – lampy jednopunktowe kontra wielopunktowe.

Lampy wiszące możemy podzielić ze względu na liczbę źródeł światła. Wyróżniamy więc te jednopunktowe, dające skromne, lekkie światło oraz wielopunktowe, które dużo bardziej wpływają na jasność pomieszczenia. Lampy z jednym punktem oświetlenia idealnie nadają się do małych wnętrz, a także do takich, w których nie będą stanowić głównego rodzaju światła. Możemy z nich jednak stworzyć ładną kompozycję i w niedalekich odległościach od siebie je zawiesić, uzyskując bardziej rozświetlony pokój. Takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie na przykład na przedpokoju lub w jadalni. Z kolei wariant wielopunktowy już za jednym zamachem pozwoli nam na kreację pełną blasku. Takie lampy z reguły mają kilka kloszy ustawionych w przeróżnych konfiguracjach, dlatego z łatwością można wybrać tę opcję, która najbardziej nam odpowiada.

Design & Stylistyka – czy ma to znaczenie?

Podczas zakupów zwracamy uwagę nie tylko na techniczne aspekty danego produktu, lecz również na jakość wykonania oraz ładny wygląd, sprawdzając w myślach czy będzie nam się wszystko dobrze zgrywało i pasowało do siebie. Istotnym jest więc branie pod uwagę designu, formy oraz stylistyki, w jakiej wykonane zostały interesujące nas lampy wiszące. Możemy wyróżnić między innymi lampy o charakterze industrialnym, którym należy przypiąć łatkę nieco surowych, często geometrycznych i bardzo prostych w budowie. Świetnym przykładem są tutaj lampy złożone ze stalowych pręcików tworzących formę sześcianu, kanciastych kul czy trójwymiarowych trójkątów. Dzięki niezabudowanej formie, światło może przez nie doskonale przenikać i rozświetlać przestrzeń. Komplet trzech lub nawet więcej industrialnych lamp wprowadzi do wnętrza iście ciekawy akcent. Dla osób lubujących się w klimacie skandynawskim, dobrym rozwiązaniem będzie połączenie lamp industrialnych z elementami drewna. Metal o chłodnym wyrazie, z dodającym ciepła drewnem, to kombinacja niezwykle atrakcyjna i nowoczesna. Nie wszystkie lampy muszą być jednak ekstrawaganckie, dlatego jeśli nie chcecie wybierać takich, które mocno akcentują wnętrze, postawcie na coś stonowanego i bardziej klasycznego. Lampy o obłych, delikatnych kloszach oraz subtelnym designie wkomponują się w każdy typ pomieszczenia niezależnie od jego wiodącej stylistyki.

Rodzaj pomieszczenia – co pasuje do salonu, a co do sypialni?

Specyfika domowych pomieszczeń sprawia, że nie każdy rodzaj oświetlenia do danej przestrzeni będzie pasować. Lampy wiszące znajdujące się w poszczególnych pokojach powinny charakteryzować się nieco odmiennymi cechami. W salonie, w którym spędzamy dużo czasu, na pewno warto postawić na jasne lampy z większymi kloszami, dzięki czemu cała przestrzeń będzie dobrze oświetlona. Dobrą opcją jest także zastosowanie lampy wielopunktowej, która pozwoli na równomierny przepływ światła w każdą stronę. Podobnie ma się rzecz w jadalni, w której spożywane posiłki z pewnością bardziej będą smakować, jeśli je ujrzymy w przyjemnym świetle! Nad jadalnianym stołem świetnie sprawdzi się komplet 3 lub 4 lamp zawieszonych blisko siebie, dzięki czemu skoncentrujemy światło w wybranym kierunku – na przykład na stół. Najmniej wymagającym pomieszczeniem jeśli chodzi o lampy wiszące jest sypialnia. W sypialni światło niekoniecznie musi buchać jasnością, a wręcz przeciwnie. Lekkie, delikatne światło budujące romantyczną i przyjemną atmosferę to strzał w dziesiątkę. Tutaj wystarczy nam punktowa lampa wisząca o wyciszającym, ciemniejszym kloszu lub takim, które światło będzie trzymać na wodzy. Jeśli wykorzystujecie światło w sypialni do czytania, wtedy dobrze jest dodatkowo zaopatrzyć się w lampki biurkowe oraz lampę podłogową, które doświetlą pokój.

 

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *