Dlaczego recykling jest tak istotny?

[REKLAMA]

Cywilizacja powstała na planecie od zarania swojego funkcjonowania konsumowała różnego rodzaju dobra materialne, jakie oferowała ziemia oraz możliwość, które stworzył człowiek. Wraz z rozwojem cywilizacji, myślą technologiczną raz przyrostem populacji na planecie, wzrósł również poziom konsumpcjonizmu.

Wsypy śmieci, nowe powstające wysypiska na różnych kontynentach to widoczny ślad życia człowieka w konsumpcyjnym świecie

Dzisiaj każdy z nas idąc do sklepu, kupuje wiele produktów opakowanych w plastik papier czy innego rodzaju tworzywa. Niestety warto pamiętać o tym, że kiedy śmieci wyrzucamy do kontenera, to w momencie, gdy przyjeżdża po nie śmieciarka, nie znikają one w magiczny sposób z naszej planety. Są jak meble, które przesuwamy po tym samym pokoju.

Z jednej strony na drugą tony śmieci są przerzucane, natomiast w żaden sposób nie wyparowują. Przez to możemy zobaczyć w sieci wiele filmów i zdjęć pokazujących, jak wyglądają tak zwane wyspy śmieci na Pacyfiku czy innych wodach.

Recykling — dlaczego jest to tak ważna dziedzina i co dzięki niej można osiągnąć?

Zwierzęta morskie połykają mnóstwo śmieci w tym plastiku, który przedostaje się do wody, dlatego też giną kolejne ekosystemy. Recykling jest formą przerabiania starych, użytych raz opakować czy produktów, do tego, by wróciły one ponownie na rynek w nieco zmienionej formie. Dzięki korzystaniu z materiałów z recyklingu nie przyczyniamy się do produkcji kolejnych, przez co, w chociaż niewielkim stopniu przyczyniamy się do ograniczenia produkcji śmieci.

Ważnym elementem recyklingu jest nowoczesna technologia i poszukiwanie kolejnych skutecznych rozwiązań, jak można wykorzystywać do tej pory wyprodukowane materiały. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by pozbyć się śmieci, to znaczy uczynić z nich biznes, z który z jednej strony pozwoli sukcesywnie oczyszczać planetę, a z drugiej nie będzie jej dodatkowo zanieczyszczał w postaci produkcji gazów cieplarnianych, węgla, dwutlenku i innych szkodliwych dla planety składników.

Dzięki recyklingowi korzystamy z materiałów wtórnych, oszczędzając tym samym surowce na planecie

Bardzo ważnym elementem recyklingu jest również fakt, że kiedy używamy produktów z rynku wtórnego lub materiałów, które powstały z wykorzystanych wcześniej innych materiałów, to nie zużywamy naszej planety ponownie.

Wiele składników pochodzi bowiem ze źródeł surowców, które są skończone. Dlatego też utrzymując intensywne tempo produkcji, zużywając te surowce, można być pewnym, że w końcu ich zabraknie. Rezygnując więc z produktów czy opakowań, które wyprodukowane są z recyklingu, mamy świadomość, że korzystamy z wtórnego źródła.

Nowoczesne badania i podejście do ochrony środowiska, w tym także do recyklingu pokazują, że jest to bardzo ważna dziedzina, w którą warto inwestować i poszerzać, jednocześnie uświadamiając społeczeństwom najbardziej konsumpcyjnym, jaki skutek i ślad tego rodzaju zachowanie niesie. Dlatego też także we własnym zakresie warto zwracać uwagę na źródła pochodzenia produktów, z których korzystamy.

Wsparcia merytorycznego udzieliła firma esbud.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *