Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu?

[REKLAMA]

Wszystkie samochody poruszające się po drogach, ale również i te, które są na dobre unieruchomione, muszą mieć polisę OC. Skoro tak, warto uświadomić sobie, od czego zależy jej cena. Okazuje się bowiem, że cena polisy ubezpieczeniowej zależy od wielu różnych czynników. Jak jest zatem z cenami polis OC?

Kluczowe informacje o pojeździe

Przede wszystkim odnieść się tutaj trzeba do samego pojazdu. Tak więc ogromny wpływ na cenę polisy ubezpieczeniowej OC samochodu ma marka pojazdu. Ubezpieczyciele prowadzą własne statystyki wypadków i kradzieży. Dzięki temu mogą w prosty sposób ocenić, które auta stanowią największe zagrożenie. Jeśli chodzi o statystyki, to w Polsce najdroższe są ubezpieczenia dla aut niemieckich i luksusowych.

Liczy się również wiek takiego samochodu. Im pojazd jest starszy, tym składka ubezpieczeniowa będzie wyższa. Nie ma w tym rzecz jasna nic szczególnego. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że im starszy jest pojazd, tym większe jest prawdopodobieństwo awarii. Dlatego zupełnie nieopłacalne może być na przykład ubezpieczenie samochodu, który nie nadaje się już do jazdy i jest swego rodzaju wrakiem. Zwłaszcza wtedy, kiedy sporo trzeba wydać na jego naprawę. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest jego odsprzedaż specjalnym podmiotom skupującym takie pojazdy. W stolicy jest to na przykład skup samochodów Warszawa.

Ważna jest też pojemność silnika. Wysokość składki bardzo często jest właśnie wyliczana głównie na podstawie pojemności jednostki napędowej. Jeżeli motory mają pojemność powyżej 2 litrów, to wówczas ceny polis mogą być znacznie wyższe. Najczęściej ubezpieczyciele stosują swego rodzaju przedziały dla pojemności silników, a mianowicie: do 1 litra, 1-1.2 litra, 1.2-1.4 litra, 1.4-1.6 litra, 1.6-2 litrów i powyżej 2 litrów.

Informacje o kierowcy

Dla wysokości składki ważny jest też sam kierowca. Istotnym parametrem jest jego wiek. Nie jest tajemnicą, że dużo większe składki płacą młodzi kierowcy, którzy nie przekroczyli 26. roku życia lub mają prawo jazdy krócej niż trzy lata. Wówczas ubezpieczyciele dodają zwyżki za wiek.

Zniżki dostać można natomiast za bezszkodową jazdę. Ubezpieczyciele cenią sobie ostrożnych kierowców. Jeśli są oni w stanie udowodnić, że nie mieli w kilku ostatnich latach wypadku, z pewnością za ubezpieczenie zapłacą znacznie mniej.

Dla wielu to dziwne, ale liczy się również miejsce zamieszkania kierowcy. Zasada jest taka, że im większe miasto, tym polisa jest droższa. W większych aglomeracjach miejskich, gdzie samochodów jest więcej, łatwiej o stłuczkę. Poza tym więcej w nich kradzieży, choć tu liczy się też sposób garażowania samochodu. Pojazdy chowane na noc w garażu są lepiej zabezpieczone przed kradzieżą.

Widać więc wyraźnie, że jest kilka czynników, które mają wpływ na wysokość ubezpieczenia. Raz jeszcze podkreślmy natomiast, że ubezpieczone muszą być wszystkie samochody, również te, które nie nadają się do jazdy. Mając taki samochód w garażu i nie chcąc narażać się na mandat w wysokości nawet w 4500 zł, lepiej pojazd odsprzedać i odwiedzić na przykład auto komis Warszawa.

One comment

  1. Ciekawy wpis. Warto ubezpieczyć samochód, nawet jeśli cena będzie wysoka. A na pewno zależy od wieku i tego kto ile ma prawo jazdy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *