Na czym polega zarządzanie wspólnotą? Komu je powierzyć?

[REKLAMA]

W dzisiejszych czasach stałym elementem panoramy miejskiej są osiedla mieszkaniowe. Każde z nich stanowi odrębny byt, który działa w oparciu o wspólnotę mieszkaniową. Najczęściej tworzą ją sami mieszkańcy danej nieruchomości, którzy jednak zazwyczaj nie posiadają specjalistycznych kwalifikacji ani wiedzy pozwalających im na prawidłowe zarządzanie wspólnotą. Nic więc dziwnego, że większość z nich decyduje się skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalnych firm, oferujących kompleksowe zarządzanie wspólnotą. Dlaczego jest to dobra, sprawdzona praktyka – o tym powiemy poniżej!

Czym jest wspólnota mieszkaniowa i kto nią zarządza?

Wspólnota mieszkaniowa stanowi formalne zrzeszenie właścicieli lokali znajdujących się w konkretnej nieruchomości. Możemy podzielić je na dwie grupy – wspólnoty małe i wspólnoty duże. W skład tych pierwszych wchodzi mniej niż siedem lokali, a w skład drugich więcej niż siedem. W naszym kraju zdecydowanie najwięcej jest wspólnot dużych. Zasady funkcjonowania każdej wspólnoty są regulowane przez Ustawę o gospodarce nieruchomościami oraz przepisy Kodeksu Cywilnego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wspólnota mieszkaniowa to nie to samo, co spółdzielnia mieszkaniowa. Różni je przede wszystkim fakt, że spółdzielnia, w przeciwieństwie do wspólnoty, posiada osobowość prawną. Organem kierującym wspólnotą mieszkaniową jest zarząd. Zajmuje się on zarówno sprawami bieżącymi dotyczącymi danej nieruchomości, jak i reprezentuje wspólnotę mieszkaniową na zewnątrz. Większość wspólnot mieszkaniowych posiada także własnego zarządcę, który sprawuje nadzór nad stanem technicznym budynku, prowadzi księgowość i dba o finanse wspólnoty, a także planuje remonty i inwestycje.

Profesjonalne zarządzanie wspólnotą – na czym polega ta usługa?

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową jest bardzo czasochłonnym, a niekiedy także problematycznym zadaniem. Wymaga nie tylko sporych nakładów czasowych, ale także posiadania dużego doświadczenia w kierowaniu wspólnotą, wiedzy i specjalistycznego know-how na temat zarządzania nieruchomością. Nic więc dziwnego, że większość nowo powołanych wspólnot mieszkaniowych decyduje się na współpracę w zakresie zarządzania wspólnotą z zewnętrzną firmą. Jest to w większości przypadków najlepsza decyzja, jaką można podjąć, gdyż profesjonalna firma jest w stanie zapewnić każdej wspólnocie funkcjonowanie na najwyższym poziomie.

Firmy posiadające w swoim portfolio usług zarządzanie wspólnotą, mają doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami. W ich szeregach pracują specjaliści, którzy są w stanie zadbać o każdy aspekt funkcjonowania wspólnoty – od codziennego zarządzania i administrowania nią, poprzez organizowanie zebrań, podpisywanie umów z dostawcami usług, a kończąc na dbaniu o finanse i księgowość wspólnoty. Firmy zarządzające wspólnotą posiadają wieloletnie doświadczenie w swoim fachu, dzięki któremu są w stanie zapewnić każdej, powierzonej im nieruchomości, funkcjonowanie na odpowiednio wysokim poziomie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *