Jak działają multifokalne soczewki kontaktowe?

[REKLAMA]

Multifokalne soczewki kontaktowe powstały, aby zapewnić komfort widzenia osobom, które doświadczają prezbiopii. To schorzenie dotyka osoby w średnim wieku i seniorów — wówczas mają one problemy z patrzeniem zarówno na przedmioty odległe, jak i bliskie. O soczewkach fokalnych można powiedzieć, że są odpowiednikiem okularów progresywnych. Jak dokładnie działają i czy warto używać ich codziennie?

Czym są multifokalne soczewki kontaktowe?

Multifokalne, inaczej progresywne soczewki kontaktowe umożliwiają prawidłowe widzenie w przypadku prezbiopii, czyli starczowzroczności. To schorzenie dotyka osoby po 40 roku życia, a objawy pogłębiają się z wiekiem.

Na skutek prezbiopii osłabia się zdolność oczu do akomodacji, czyli dostosowywania się do patrzenia na przedmioty w różnej odległości. Zdrowa soczewka oka zmienia swój kształt, dzięki czemu możliwa jest szybkie uzyskanie ostrości po przeniesieniu wzroku z bliży do dali.

W przypadku prezbiopii czas reakcji soczewki znacznie się wydłuża, przez co stopniowo coraz bardziej tracimy ostrość widzenia.

Jak działają soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne (inaczej wieloogniskowe) skonstruowane są tak, aby przywrócić prawidłowe tempo akomodacji. Zawierają w swojej budowie różne moce, rozłożone zwykle pierścieniowo. W ten sposób możliwe jest płynne przechodzenie ostrości widzenia między bliżą a dalą.

Niektóre soczewki progresywne zbudowane są w sposób mieszany — w takim przypadku obszary wspierające akomodację umieszczone są blisko środka oka. Imituje to naturalne ruchy i wrażenia wzrokowe.

Dzięki temu, że soczewki multifokalne są miękkie i bardzo cienkie, dobrze dostosowują się do kształtu oka i umożliwiają płynne ruchy naturalnej soczewki i tym samym usprawniają prawidłowe widzenie w każdych warunkach.

Jak wybrać soczewki multifokalne?

Soczewki dostępne są w większości aptek, sklepów optycznych — stacjonarnych i internetowych, a także w wielu specjalnie przygotowanych automatach. Należy jednak pamiętać, że przed kupieniem pierwszych soczewek należy skonsultować się z okulistą.

Po wykonaniu badań wzroku specjalista poinstruuje nas, jaki rodzaj soczewek będzie dla nas odpowiedni, a także przeprowadzi nas przez proces bezpiecznego zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych.

Dlaczego warto nosić soczewki multifokalne?

Multifokalne soczewki kontaktowe to ogromna wygoda. Dzięki nim nie ma potrzeby noszenia ze sobą ani okularów progresywnych, ani dwóch różnych par okularów — do patrzenia blisko i daleko. Wybierając soczewki jednodniowe, dodatkowo zyskuje się komfort i czas. Nie trzeba moczyć ich w płynie, a na wyjazdach martwić się o sterylne przechowanie zdjętych soczewek.

Soczewki multifokalne Acuvue

W acuvue.pl dostępne są jednodniowe multifokalne soczewki kontaktowe, które zapewniają doskonałą jakość widzenia z każdej odległości. Ilość soczewek w opakowaniu wystarczy na miesiąc codziennego używania.

Zapewniają one komfort, chronią oczy przed działaniem szkodliwych promieni — zarówno UVA, jak i UVB. Dzięki temu stanowią bezpieczne rozwiązanie dla każdego fana codziennego noszenia soczewek zamiast okularów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *