Skuteczny sposób na migrenę

[REKLAMA]

Silny ból głowy, jakim jest migrena, potrafi nie tylko uprzykrzyć codzienność. To ból, który często wyklucza chorego z normalnego życia na nawet na kilka dni. Jego siła jest tak duża, że wykonywanie podstawowych czynności jest niemal niemożliwe. Co więcej, nie ma skutecznego sposobu leczenia, można jedynie wpływać farmakologicznie na liczbę ataków oraz w ograniczonym stopniu łagodzić dolegliwości bólowe. Dużą nadzieją dla chorych na migrenę jest botoks, który może ułatwić im codzienne funkcjonowanie.

Dziś trudno nawet określić, co jest przyczyną bólów migrenowych. Na pewno wiadomo, że migrena występuje częściej u osób, które mają do tego predyspozycje genetyczne. Jeśli rodzice lub dziadkowie cierpieli na tego typu dolegliwości, to niestety prawdopodobnie i my będziemy musieli zmierzyć się z migreną. Innymi czynnikami, które sprzyjają występowaniu tak silnych bólów głowy są: stres, u kobiet owulacja i miesiączka, a także niewłaściwa dieta, w której jest zbyt dużo czekolady i serów, oraz takie czynniki jak nieregularne posiłki, alkohol oraz odwodnienie organizmu.

Diagnoza i rodzaje migren

Aby zdiagnozować migrenę, trzeba na podstawie badań wykluczyć inne, poważne choroby. Wykonuje się oczywiście standardowe badania krwi, ale także badanie EEG. Jeśli tu pojawią się jakieś nieprawidłowości, trzeba przeprowadzić tomografię komputerową, a nawet rezonans magnetyczny. Jeśli badania niczego nie wykażą, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z migreną.

Klasyczna postać tego schorzenia charakteryzuje się bólami głowy występującymi wraz z nudnościami i zaburzeniami widzenia, które mogą polegać na utracie ostrości lub na niedowidzeniu. Innym rodzajem migreny jest okoporaźna postać, gdy dochodzi do czasowego i częściowego porażenia mięśni wokół oka, co często przejawia się opadnięciem powieki. U chorych obserwuje się także nienaturalnie rozszerzone źrenice i zaburzenia wzroku. Migrena może też mieć postać porażenną, a wówczas bólom głowy towarzyszyć mogą niedowłady, trudności w mówieniu oraz zaburzenia czucia, takie jak mrowienie czy drętwienie.

Botoks przynosi ulgę

Nie ma w zasadzie skutecznego sposobu na leczenie migreny, ale można łagodzić dolegliwości i próbować wpływać na liczbę występujących ataków migrenowych. Jednym z nowych sposobów na łagodzenie objawów, który cieszy się coraz większą popularnością, są zabiegi polegające na podaniu botoksu.

Botoks, czyli toksyna botulinowa, najbardziej znany jest jako preparat używany w kosmetyce i medycynie estetycznej, który stosuje się w celu wygładzania zmarszczek. Dzieje się tak, ponieważ jego działanie blokuje impulsy nerwowe, paraliżując jednocześnie ruchy okolicznych mięśni. Tę zasadę wykorzystuje się właśnie w leczeniu migreny.

Na podstawie wywiadu z pacjentem określa się, w których rejonach głowy odczuwa on najsilniejszy ból w czasie ataków migrenowych. Wówczas można wyspecyfikować partie mięśni głowy, które naciskają na nerwy. Następnie za pomocą iniekcji wprowadza się preparat zawierający toksynę botulinową, który blokuje ruchy mięśni, a tym samym zapobiega drażnieniu okolicznych połączeń nerwowych, będących bezpośrednią przyczyną wystąpienia kolejnego ataku migreny. Działanie tak podanego botoksu utrzymuje się od 6 do 12 tygodni, a w tym czasie chory nie musi obawiać się wystąpienia dolegliwości bólowych.

Wszyscy, którzy cierpią na migrenę, powinni porozmawiać ze specjalistami w zakresie zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową. Takim zabiegom można poddać się w gabinetach medycyny estetycznej, takich jak www.eskulapestetyka.pl. Warto skonsultować swój przypadek jak najszybciej, bo jak pokazują badania, botoks aż w 80% przypadków skutecznie przeciwdziała kolejnym atakom migreny.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *