Płyty Jomb – czym są, jak wyglądają, jakie mają zastosowanie?

[REKLAMA]

Materiały wykorzystywane w szeroko rozumianym budownictwie są dzisiaj bardzo różne i coraz częściej niezwykle zaawansowane od strony technologicznej. Jednak wciąż nie brakuje materiałów, których używa się od dziesiątek lat, chociaż również i w tym obszarze dochodzi do ich technologicznego ulepszenia. Jeżeli wziąć pod uwagę materiały budowlane, które stosuje się do rozwiązań tymczasowych i stałych nawierzchni, na pewno należy wymienić płyty Jomb, które zamiennie określane są także jako płyty Jumbo czy Yomb. Sprawdzamy, co to za materiał, jak wygląda, z czego jest wykonany oraz jakie ma zastosowanie.

Płyty Jomb – charakterystyka płyt ażurowych

Swoją popularność płyty Jomb zawdzięczają przede wszystkim uniwersalności. Jednak o przeznaczeniu płyt tego rodzaju napiszemy w dalszej części artykułu. W pierwszej kolejności należy bowiem odnieść się do cech charakterystycznych takich płyt.

Tak więc są to płyty ażurowe, betonowe prefabrykaty, które można stosować do utwardzania nawierzchni, ale również zabezpieczania skarp ziemnych. Do cech charakterystycznych takich płyt należy m.in. znaczna wytrzymałość. To płyty odporne na uszkodzenia i nacisk. Dzięki temu doskonale odnajdują się również w tych miejscach, gdzie miejsce ma ruch o dużym natężeniu, a pojazdy wywierają ogromny nacisk na powierzchnię, ponieważ są obciążone ciężkim ładunkiem. Nie bez powodu właśnie płyty Jumbo sprawdzają się między innymi na placach budowy. Właśnie po nich bez problemu poruszają się ciężkie maszyny budowlane.

Nie bez znaczenia jest budowa takiej płyty. Charakterystyczna budowa, gdzie blisko 40 proc. stanowią otwory, sprawia, że płyty umożliwiają szybkie i łatwe odprowadzanie wody do gruntu. Również z tego powodu sprawdzą się w miejscach, gdzie egzaminu nie zda powierzchnia z kostki brukowej czy płyt betonowych. Tymczasem płyty ażurowe są traktowane jako powierzchnia biologicznie czynna.

Same wymiary płyt to często 90 × 60 × 10 centymetrów. Ważne, aby był to towar z oferty sprawdzonego dostawcy. Dobrym przykładem jest firma Forbet z Tarnobrzegu. Płyty Jomb z ofert tego producenta to materiał wykonany z wysokiej klasy mieszanki betonowej. Daje to gwarancję niezawodnej użyteczności przez długi okres eksploatacji. Więcej informacji o płytach z oferty firmy Forbet można znaleźć na stronie producenta – forbet.pl.

Gdzie stosuje się płyty Jomb?

Jak zauważyliśmy wyżej, płyty Jomb mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je między innymi:

  • do zabezpieczenia skarp ziemnych, brzegów rzek i rowów;
  • do utwardzenia nawierzchni (m.in. place budowy, przestrzenie składowe, stałe i tymczasowe drogi, parkingi).

Jako że duża część powierzchni płyty to otwory, można je wypełnić materiałami, które przepuszczają wodę. Najczęściej to piasek, żwirek lub też humus pod zasiew trawy.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że płyty ażurowe Jomb to bardzo uniwersalny materiał budowlany. Niewątpliwie to produkt o wielu zaletach, w tym bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia i nacisk.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *