Specyfika monet lokacyjnych

[REKLAMA]

Przynajmniej w teorii wydaje się, że tytułowe zagadnienie będzie pomocne zwłaszcza tym, którzy dopiero rozpoczną swą przygodę z lokatami środków w złocie i innych kruszców. Warto bowiem choć trochę przybliżyć to, czym charakteryzować będą się numizmaty przeznaczone głównie do inwestowania.

Na początek, warto by było chyba napisać kilka zdań o tym, co odróżnia monety lokacyjne od zwykłego środka płatniczego (choć monety bulionowe także mogą nimi być, warto o tym wiedzieć). O ile więc w drugim przypadku najważniejsza jest wygrawerowana na konkretnym egzemplarzu wartość, o tyle tu jest inaczej. Bardziej istotna jest zawartość kruszcu w każdej wyemitowanej monecie danej serii. Mowa tu zresztą nie tylko o srebrze czy złocie. Zresztą tytułem ciekawostki dodajmy, że obecnie najbardziej bogatą w wykorzystywane do produkcji szlachetne metale edycją jest Maple Leaf, za którego emisję od samego początku, czyli 1979 roku, odpowiada Royal Canadian Mint.

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest ten, który wiąże się właśnie ze specyfiką takich monet. Jeśli ważne jest to, ile uncji znajduje się w danej monecie, znaczy to, że wartość bazuje na notowaniach. Tak właśnie jest. Największa giełda kruszców znajduje się w Londynie. Tu dochodzimy z kolei do tego, że monety lokacyjne to doskonały produkt do mnożenia środków w perspektywie długoterminowej. Obserwując więc rynek odpowiednio uważnie, można więc wyczuć najlepszy moment zarówno na zakup monety z danej serii, jak i jej późniejszą sprzedaż. Numizmaty mogą więc doskonale nadawać się zarówno jako element lub początek dla portfolio, jak i jako prezent. Obdarowany, zamiast jednorazowego zastrzyku gotówki, otrzymuje więc swego rodzaju polisę, którą może wykorzystać w najbardziej odpowiednim dla siebie momencie.

Z racji na świetne wykonanie każdej z serii, numizmaty bulionowe doskonale sprawdzą się również jako produkt kolekcjonerski. Warto wiedzieć, że nawet mniejsze nominały w obrębie tej samej serii, zachowują tę samą próbę kruszcu. Doskonałym przykładem jest tu choćby Filharmonik. Choć najmniejszy nominał równy jest dokładnie 1/25 uncji, zaś największy jednej, obydw nie można nic zarzucić pod kątem jakości użytego w produkcji kruszcu. Zresztą potencjał kolekcjonerski, zwiększa także doskonałe, niejednokrotnie bardzo szczegółowe wykonanie motywów, zdobiących awersy, jak i rewersy. Tutaj za świetne tego potwierdzenie posłużyć może na przykład świetne wykonanie pierwszej wykonanej w Stanach Zjednoczonych monety bulionowej. W tym wypadku mowa jest o serii Gold Eagle. Tytułowy motyw, jak i postać kobiety uosabiającej Wolność, która znajduje się na odwrocie, naprawdę mogą robić wrażenie. Widać wyraźnie, że twórcy wykonali kawał naprawdę dobrej roboty. Warto rzecz jasna pamiętać, że decydując się na kupno, jak i sprzedaż monety do celów numizmatycznych, warto sprawdzić ceny właśnie na tym rynku.

Jeśli interesuje Cię zakup monet bulionowych, warto sprawdzic ofertę lokalnych delarów złota inwestycyjnego. Firma Tavex z powodzeniem działa na polskim rynku metali szlachetnych od ponad 30 lat, oferując swoim klientom złote monety bulionowe czy złote sztabki z opcją wysyłkową oraz zakupy stacjonarne w salonach w całej Polsce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *