4 sposoby na tanie OC dla młodego kierowcy

[REKLAMA]

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe dla każdego zgodnie z polskim prawem. Niestety, młodzi kierowcy nie mogą jednak liczyć na tanie koszty związane z ubezpieczeniem samochodu. Dotyczy to przede wszystkim osób poniżej 25 roku życia. Jak sobie z tym poradzić? Istnieje kilka sposobów na to, aby Twoje ubezpieczenie było znacznie niższe!

Sposób nr #1, czyli wybierz odpowiedni samochód

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele parametrów podczas ubezpieczenia pojazdu. Kilka z nich dotyczy samego samochodu, z tego powodu warto zastanowić się nad tym, jaki samochód jest najlepiej kupić. Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą bowiem pod uwagę przede wszystkim:

  • markę samochodu – która obok pojemności silnika jest dość ważnym kryterium. Z analizy rynku przeprowadzonej w tym roku wynika, że najmniej zapłacą właściciele takich mare jak Dacia, Suzuki, czy Skoda, natomiast zdecydowanie więcej posiadacze Audi lub BMW. Ogólnie rzecz biorąc tendencja jest wzrostowa im wyższa jest klasa samochodu.
  • pojemność silnika – jest to bardzo logiczne kryterium opierające się na prostym i prawdziwym założeniu, że im większa jest pojemność silnika samochodu, tym większą może on rozwinąć prędkość, co przekłada się na większe ryzyko wypadku, a tym samym większą składkę ubezpieczeniową.
  • wiek auta – okazuje się, że w tym roku „najtańszym” pod kątem ubezpieczenia jest rocznik 2016. Wynika z faktu, iż najnowsze samochody mają jedne z najdroższych kosztów OC, natomiast powyżej 4. roku koszty te również zaczynają wzrastać.
  • rodzaj paliwa – Towarzystwa Ubezpieczeniowe promują w tym roku pojazdy ekologiczne, a co za tym idzie, najtańsze OC obejmują samochody z napędem elektrycznym. Najdroższe natomiast dotyczą pojazdów z podwójnym napędem benzyna + gaz. Gdzieś pośrodku plasują się stawki aut napędzanych dieslem, samą benzyną oraz pojazdów hybrydowych.
  • kolor lakieru – jak wynika z danych statystycznych, którymi sugerują się Towarzystwa Ubezpieczeniowe (TU) najbardziej niebezpieczne jeżdżą właściciele samochodów o kolorze czerwonym, natomiast na drugim biegunie są właściciele pojazdów niebieskich.

Jakie wnioski płyną z powyższej analizy? Pod kątem kosztów ubezpieczenia OC najlepiej jest wybrać niebieską 4-letnią Dacię o pojemności silnika nieprzekraczającej 1,0 dm3.

Sposób nr #2, czyli wybierz właściciela

Oczywiście jednym z najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC dla młodych kierowców jest dobór współwłaściciela pojazdu albo… No właśnie, tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Prawdą jest, że samochód może być własnością dwóch osób, jednak tylko jedna z nich może być pierwszym (czy też głównym) właścicielem.

Dobrze jest, jeśli młody kierowca ma zaufanie do wieloletniego kierowcy ze zniżkami, aby powierzyć mu swój samochód, a siebie wpisać jako współwłaściciela. Taki układ pod kątem kosztów ubezpieczenia jest dużo lepszy niż odwrotny. Zapewnia on, że wszystkie zniżki, jakie posiada właściciel pojazdu zostaną uwzględnione przez ubezpieczyciela, a cena może zostać tylko nieznacznie podniesiona ze względu na młodego współwłaściciela.

Co więcej, dzięki temu, że młody człowiek będzie współwłaścicielem pojazdu ubezpieczyciel zacznie naliczać mu już ulgi, które będzie mógł on wykorzystać w przyszłości.

Sposób nr #3, porównuj oferty i korzystaj z promocji

Dzięki wielu różnym porównywarkom internetowym możesz porównać oferty różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Czy warto jednak polegać na takich narzędziach? Trzeba powiedzieć jasno, iż są one coraz lepsze, jednak nadal mogą nie mieć w swojej ofercie wszystkich ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych. Z tego powodu warto zastanowić się nad wizytą u agenta ubezpieczeniowego. Idealna sytuacja jest oczywiście wtedy, kiedy znamy danego agenta i mamy do niego pełne zaufanie. Dlaczego jest to takie istotne? Takie osoby zazwyczaj mają swoje wewnętrzne porównywarki ze specjalnymi zniżkami widocznymi tylko przez nich. Jeśli agentowi będzie zależało na sprzedaży najbardziej opłacalnego ubezpieczenia, to z pewnością takie znajdzie!

Inną kwestią jest udział w różnych promocjach prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe. Dzięki temu można zaoszczędzić czasami nawet kilkaset złotych. Warto jednak jest odróżnić oferty, w których za pakiet kilku ubezpieczeń zapłacimy niewiele więcej niż za samo OC od tych, w których pakiet wyjdzie finalnie dużo drożej niż pojedyncze ubezpieczenie. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż takie promocje wcale nie muszą obejmować tylko i wyłącznie ubezpieczeń samochodowych, lecz mogą dotyczyć także ubezpieczeń na życie albo innych cennych rzeczy takich jak telefon, czy mieszkanie.

Sposób nr #4, czyli płatność „z góry”

Zazwyczaj Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują dwie różne formy płatności za zakupione ubezpieczenie – ratalną lub jednorazową. Niestety, płatności ratalne zawsze sumarycznie wychodzą drożej niż jednorazowe. Z tego powodu lepiej odłożyć określoną sumę w ciągu roku, aby móc zapłacić ją od razu przy zakupie ubezpieczenia. W ten sposób można zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

Opracowano na podstawie: https://zaradnyfinansowo.pl/poradnik-jak-miec-najtansze-oc/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *