Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna interesować się fotowoltaiką. Technologia pozwalająca na pozyskiwanie prądu ze słońca cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. W związku z tym, że wokół instalacji solarnych narosło wiele mitów, warto poznać podstawowe zasady działania i korzyści stosowania fotowoltaiki.
Sposób działania instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku elementów. Podstawę całego systemu stanowią ogniwa tworzące panele, które ustawia się w nasłonecznionych miejscach. W sprzedaży dostępne są ogniwa wykonane z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się większą sprawnością, co oznacza, że są w stanie wytwarzać więcej energii elektrycznej. Drugie są tańsze, jednak ich wydajność jest mniejsza, dlatego do wytworzenia tej samej ilości prądu potrzeba więcej paneli. Oba ogniwa różnią się między sobą kolorystyką, monokrystaliczne są czarne, a polikrystaliczne mają niebieskie zabarwienie. Fotowoltaika to technologia umożliwiająca wytwarzanie prądu stałego.
Żeby mógł on zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych, musi zostać zamieniony w prąd zmienny. Za jego przekształcanie odpowiedzialny jest falownik, nazywany również inwerterem. W sprzedaży dostępne są tradycyjne inwertery łączone szeregowo lub mikroinwertery, które sprawdzają się w przypadku miejsc narażonych na zacienienie. Ostatnim ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy, pozwalający na rozliczenie energii pobranej i oddanej do sieci.
Korzyści ze stosowania technologii fotowoltaicznej
Fotowoltaika to technologia pozwalająca na wytwarzanie czystej energii z odnawialnego źródła. Korzystanie z paneli słonecznych pozwala ograniczyć ilość wytwarzanego dwutlenku węgla, a co za tym idzie spowolnić proces ocieplania się klimatu. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają także znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Energia elektryczna wytwarzana podczas słonecznych dni jest wykorzystywana do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Co istotne, jej nadwyżka nie jest marnowana, lecz trafia do sieci elektrycznej, gdzie jest magazynowana, a 80% z niej może zostać powtórnie wykorzystane. Oznacza to, że podczas słonecznych, letnich dni instalacja wytwarza prąd, który pozwala na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego również zimą, gdy dni są krótsze.
Dzięki takiemu rozwiązaniu rachunki za energię elektryczną są niskie przez cały rok, a nie tylko latem. Przyjmuje się, że żywotność paneli fotowoltaicznych wysokiej jakości wynosi około 30 lat. Tymczasem okres zwrotu z tego rodzaju inwestycji szacuje się na 6-8 lat. Możliwość korzystania z ulgi termomodernizacyjnej oraz uzyskania dotacji w ramach programu „Mój Prąd” jeszcze bardziej zwiększa opłacalność tego rodzaju inwestycji i wpływa na jej rosnącą popularność. Fotowoltaika uznawana jest za technologię przyszłości, która w kolejnych latach będzie się coraz bardziej upowszechniać. Być może korzystanie z niej pozwoli w niedługim czasie zrezygnować w Polsce z zanieczyszczających środowisko naturalne elektrowni węglowych.
Więcej informacji Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą https://4oze.pl/ specjalizują się w odnawialnych źródłach energii. |