Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna w każdym wieku. W przypadku dzieci ma zaś też wartość edukacyjną. Maluch, przyzwyczajony do codziennego dbania o zęby, będzie przykładał się do tego także w przyszłości. Jak zatem dbać o zdrowe zęby u najmłodszych?
Higiena jeszcze przed pierwszym ząbkiem
Pielęgnację zębów dziecka należy rozpocząć na długo, zanim się one pojawią. Higiena jamy ustnej noworodka i niemowlęcia ma bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia jego zębów w przyszłości.
Maluch jeszcze nie gryzie ani nie przeżuwa pokarmów, ale pije mleko, co oznacza, że na jego dziąsłach osadzają się resztki pokarmowe, które mogą stanowić pożywkę dla bakterii. W mleku obecne są też węglowodany, które z kolei mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy na pierwszych zębach. Nie oznacza to oczywiście, że należy noworodkowi szczotkować zęby. Jak zatem zadbać o jego dziąsła?
Zgodnie z zaleceniami stomatologów dziecięcych i pediatrów, po każdym posiłku, konieczne jest przemywanie dziąseł zwilżonym gazikiem. Wystarczy delikatnie zmoczyć gazik, nałożyć go na palec, a następnie przetrzeć dziąsła, usuwając w ten sposób resztki mleka. Powinien być to stały element każdego karmienia dziecka — nawet tego nocnego. Poza tym dobrze jest jak najszybciej uczyć dzieci picia z kubeczka — odstawiając butelkę — oraz zrezygnować z podawania mleka w nocy, kiedy tylko będzie to możliwe.
Zęby mleczne — jak prawidłowo je czyścić
Czyszczenie zębów mlecznych należy rozpocząć już od pojawienia się pierwszego ząbka. Dokładny czas wyrośnięcia zębów jest inny u każdego malucha, najczęściej pierwszy ząbek rośnie w okolicach 5-6 miesiąca życia (a powinien pojawić się do ukończenia przez dziecko roku).
Pielęgnacja takiego ząbka powinna już być bardziej zaawansowana niż w przypadku samych dziąseł. Dobrze wyposażyć się w silikonową nakładkę na palec, która posiada specjalne wypustki masujące. Usuną one skutecznie osad z jedzenia, a przy okazji masują obolałe dziąsła, przynosząc ulgę dla ząbkującej pociechy.
Takie czyszczenie należy wykonywać po każdym posiłku, a minimalnie dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Kiedy zaś w jamie ustnej pojawi się już więcej zębów, konieczne będzie wyposażenie dziecka w tradycyjną szczoteczkę. Powinna posiadać ona niewielką główkę (może być okrągła) oraz być jak najbardziej miękka.
Najważniejsze zasady pielęgnacji zębów
Szczotkowanie zębów mlecznych, podobnie jak w przypadku stałych, powinno odbywać się przy zastosowaniu pasty do zębów z fluorem, który wzmacnia szkliwo i zapobiega rozwojowi próchnicy. Jeśli jednak maluch nie potrafi jeszcze dobrze wypluć pasty, bezpieczniejsze będzie stosowanie pasty bez fluoru, zawierającą w swoim składzie np. ksylitol. Zęby mleczne szczotkuje się przez wykonywanie kolistych ruchów wokół każdego zęba, co trwa średnio 2 minuty.
Zanim dziecko nauczy się to robić poprawnie, najlepiej mu w tym pomagać. Szczotkowanie należy wykonywać rano — po śniadaniu oraz wieczorem — po kolacji. Warto myć maluchowi zęby także po innych posiłkach, a szczególnie jeśli spożywało słodycze. Poza tym, co 4 miesiące dobrze jest przeprowadzać przegląd stomatologiczny. A wtedy, zęby dziecka będą mocne i zdrowe.
Więcej informacji na ziaja.com |