Jak żyć z aparatem ortodontycznym?

[REKLAMA]

Coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Dzięki niemu mogą cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. Okres leczenia jednak często jest dość długi, a my sami jesteśmy pełni obaw przed czasem spędzonym w aparacie. Czy rzeczywiście jednak jest się czego obawiać?

Jak wygląda zakładanie aparatu ortodontycznego?

Na założenie stałego aparatu ortodontycznego decydują się w dzisiejszych czasach nie tylko nastolatki, ale coraz częściej także osoby całkiem dorosłe. Nawet dorośli jednak odczuwają pewną obawę przez założeniem aparatu ortodontycznego. Jest to zrozumiałe – zwykle boimy się nieznanego. Samo zakładanie aparatu nie jest jednak czynnością bolesną. Trwa dość długo ze względu na to, że lekarz musi być przy tym bardzo precyzyjny. Nie odczuwamy jednak przy tej czynności właściwie żadnego dyskomfortu. Lekarz mocuje aparat na naszych zębach za pomocą specjalnego kleju.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Noszenie aparatu ortodontycznego w pewnych momentach może być bolesne. Na nasze zęby bowiem oddziałują siły, które mają na celu zmienić ich położenie. Jest to więc naturalne, że możemy odczuwać pewien dyskomfort. Pojawia się on szczególnie po założeniu aparatu, jak i zwykle po każdej wizycie u ortodonty. Nie jest to jednak typowy ból zęba, który pojawia się, gdy na przykład jest on zepsuty. Jest to raczej pewnego rodzaju nadwrażliwość. Zęby mogą boleć szczególnie, gdy spożywamy posiłki. Dlatego też zaraz po założeniu aparatu, jak i po wizycie u ortodonty, warto przez 1-3 dni spróbować jeść pokarmy w formie płynnej. Zwykle jednak uczucie dyskomfortu bardzo szybko przechodzi. Ból może pojawić się również zaraz po założeniu aparatu z powodu podrażnienia przez jego zamki naszych policzków. Zazwyczaj przez około tydzień jesteśmy bardzo wrażliwi na tego typu urazy. Po tym czasie jednak najczęściej nasz organizm przyzwyczaja się do ciała obcego w naszej jamie ustnej i właściwie zapominamy, że nosimy aparat ortodontyczny. Aby w pierwszym okresie ulżyć sobie w bólu możemy zaopatrzyć się w aptece w specjalną maść do stosowania w jamie ustnej, która złagodzi powstałe urazy.

Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest niezwykle ważna. Pomiędzy zamkami aparatu często bowiem gromadzą się resztki spożywanego przez nas pokarmu. Dlatego też najlepiej myć zęby dokładnie po każdym posiłku. Używajmy w tym celu tylko dobrych jakościowo past, takich jak na przykład Elmex Sensitive, Sensodyne czy Himalaya. Najlepiej wyposażmy się także w szczoteczkę elektryczną. Dzięki szybkim obrotom wyczyści ona nasze zęby oraz aparat dużo dokładniej niż zwykła szczoteczka. Warto także zainwestować w irygator dentystyczny, aby być pewnym, że wszystkie resztki pokarmu z naszej jamy ustnej zostały usunięte. Myć zęby powinniśmy przez około 3-4 minuty. Krótsze szczotkowanie może spowodować, że niedokładnie wyczyścimy naszą jamę ustną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *