Jaki sprzęt narciarski wybrać dla dziecka młodszego, a jaki dla starszego ?

[REKLAMA]

Dzieci warto uczyć jazdy na nartach już od najmłodszych lat. Czy wiesz jednak, jak wybrać buty narciarskie, narty oraz pozostałe akcesoria dla swojej pociechy?

Na narty z dziećmi!

Z każdym rokiem na stokach narciarskich można spotkać coraz więcej dzieci i młodzieży. To znakomity trend, gdyż w młodszym wieku znacznie łatwiej nauczyć się prawidłowej techniki jazdy na nartach oraz wypracować odpowiednie nawyki. Dzięki temu sport ten staje się nie tylko przyjemniejszy i łatwiejszy, ale również bezpieczniejszy.

Wyjeżdżając z pociechami na narty, stajemy przed jednym istotnym wyzwaniem – chodzi oczywiście o dobór sprzętu narciarskiego dla dzieci. Problemem może być także to, że z reguły narty czy buty narciarskie nie należą do najtańszego wyposażenia, z drugiej jednak strony na bezpieczeństwie i wygodzie dziecka nie można oszczędzać.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt narciarski dla dziecka?

Zanim przedstawione zostaną bardziej szczegółowe wytyczne, należy wskazać na główne elementy, o których nigdy nie można zapomnieć. Nieco paradoksalnie niemal zupełnie nieważny jest wiek dziecka. O wiele istotniejsze są natomiast jego wzrost i waga, bardzo ważne są także umiejętności młodego adepta narciarstwa. W dalszej kolejności warto wspomnieć również o częstotliwości wyjazdów narciarskich oraz preferowanych trasach – to jednak ma większe znaczenie raczej u zaawansowanej młodzieży.

Jak wybrać buty narciarskie i narty dla dziecka?

Kwestia tego, jak dobrać buty narciarskie dla dziecka, jest jedną z kluczowych, gdyż w rzeczywistości zjeżdża się przecież na butach – a narty są dopiero pod nimi. Na pewno nie można wybierać butów o 3-4 numery za dużych. Jazda w takim obuwiu jest bardzo niewygodna, trudna i niebezpieczna, buty narciarskie w czasie zjazdu pracują razem ze stopą i mają za zadanie umożliwiać łatwe prowadzenie nart. Ponadto istotna jest twardość buta. W przypadku dzieci, które jeżdżą od niedawna, zaleca się miękkie buty.   Wraz ze wzrostem zaawansowania można natomiast wybierać modele nieco twardsze. Szeroką gamę butów dla najmłodszych oferują sklepy INTERSPORT.

Buty narciarskie muszą być również wygodne – przecież nikt nie ma zamiaru zniechęcić swojej pociechy do nart już podczas pierwszego dnia na stoku. I tak np. firma HEAD wprowadziła w butach dziecięcych odpowiednią geometrię buta oraz dwufazowy flex, by dziecko jeździło naturalnie.

Narty dla dzieci także są uzależnione od stopnia zaawansowania. Młodsze i mniej doświadczone maluchy powinny jeździć na miększych nartach o rdzeniu kompozytowym, podczas gdy te o nieco większych umiejętnościach, na nartach twardszych o rdzeniu drewnianym. Bardzo ważna jest również ich długość. Zatem jak dobrać długość nart dla dziecka? Można z pewnym dystansem przyjąć zasadę, że im dziecko krócej zjeżdża na nartach i jest mniejsze, tym krótsze narty powinno posiadać. Maluchom przy pierwszych próbach na stoku zaleca się narty do brody lub około 15 cm poniżej wzrostu. Im dziecko starsze i wyższe stopniowo narty mogę sięgać do nosa i do czoła.

Jak dobrać kije i kask?

W porównaniu do poprzednich elementów, tu sprawa jest o wiele prostsza. Małe dzieci (do około 5. roku życia) raczej nie korzystają z kijków, sama koordynacja nart oraz przyzwyczajenie się do butów narciarskich jest wystarczającym wyzwaniem. W przypadku starszych pociech zasada doboru kijków jest dokładnie taka sama, jak u osób dorosłych.

Bezwzględnie nie można natomiast zapomnieć o kasku. To podstawowa gwarancja bezpieczeństwa nawet u młodzieży, która doskonale radzi sobie na nartach – przecież zawsze może dojść do wypadku z winy innego narciarza. Od najmłodszych lat powinno się zatem rozwijać u dzieci nawyk jazdy w kasku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *