Na czym polega okno anaboliczne?

[REKLAMA]

Fitness, sport i racjonalne odżywianie – to dziedziny życia, które żądzą się swoimi prawami. Stosowanie się do ich zasada prowadzi do osiągnięcia zamierzonego celu. Wykroczenia z kolei skutkują brakiem efektów, złym samopoczuciem, pogarszającym się stanem zdrowia, a także niezadowalającym wyglądem. Sens w całym tym zamieszaniu tkwi w przyjętych zasadach, które są naszym sprzymierzeńcem. W fitnessie i sporcie istnieje coś takiego, jak okno anaboliczne, które pozwala nam przyswoić makroskładniki, zwiększając skuteczność treningu.

Co to jest okno anaboliczne?

Okno anaboliczne to czas po treningu, w którego przeciągu możemy zjeść posiłek. Wynosi ono około 2-3 godziny. W tym czasie organizm najefektywniej przyswaja i wykorzystuje dostarczone składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowany posiłek, zjedzony w porze okna anabolicznego, zapewni mięśniom rozrost oraz, co bardzo ważne, regenerację. Takie posiłki możemy przygotować sami, z zalecanych składników w naszej diecie. Drugim rozwiązaniem jest catering dietetyczny. Odpowiednio ułożony plan dietetyczny zawiera posiłki po treningowe, które idealnie wpasowują się w okno anaboliczne, wówczas nasz organizm czerpie z nich co najlepsze.

Okno anaboliczne jest bardzo ważne

Z punktu widzenia sportowców, okno anaboliczne jest niezwykle ważne, ponieważ od wykorzystania okna anabolicznego zależy efektywność treningu. Najważniejszymi składnikami, które należy przyswoić tuż po treningu, są węglowodany, białko, aminokwasy oraz utracone minerały.
Okno anaboliczne to najlepszy czas na uzupełnienie brakujących składników energetycznych. Jest to czas, kiedy mięśnie po treningu najefektywniej wykorzystują dostarczane makroskładniki. Jednakże nie każdy posiłek uzupełni powstałe niedobory po intensywnym treningu. Kiedy nasz organizm nie otrzyma potrzebnych makroskładników, dojdzie do katabolizmu, czyli do odwrotnego skutku. Katabolizm polega na rozpadzie włókien mięśniowych. Efekty treningu są znacznie gorsze, ciało nie regeneruje się, jak powinno, powstają zakwasy, bóle i uporczywe przemęczenie. Może to doprowadzić do braku motywacji i chęci do następnych treningów.

Co można jeść podczas okna anabolicznego?

Podczas treningu spada poziom glukozy we krwi, co jest odpowiedzialne na wyżej wspomniany katabolizm. Spożywając odpowiednią dawkę makroskładników, nasz organizm zadba o to, aby nie doszło do rozbijania włókien mięśniowych, a do ich rozrostu i regeneracji ciała. Ważne jest, aby spożyć w tym czasie odpowiednią porcję węglowodanów. Porcja węglowodanów powinna wynosić około 1 g na kg masy ciała. Białko od 1,2 g do 2,4 g na kg masy ciała – porcja zależy od rodzaju i intensywności treningu. Uzupełniając węglowodany, pamiętaj, aby źródło ich pochodzenia było odpowiednie, np. owoce suszone, ryż, makaron, batony zbożowe (jak najbardziej naturalne), wafle ryżowe, napoje energetyczne, dżemy, powidła, miód. To samo tyczy się białka – jedz chude mięso takie jak kurczak, indyk, ryby, mleko, twarogi, jogurty, jaja, tofu, soja, fasola, soczewica, orzechy. Pamiętaj, aby wszystkie te produkty były dobrego pochodzenia i nie zawierały cukrów prostych. Dieta z cateringu dietetycznego jest odpowiedzią na wszystko, ponieważ jest tak dobrze zbilansowana, że nie trzeba się martwić o katabolizm.

Intensywny trening, dobra dieta czy też catering dietetyczny, to zaledwie część skutecznego procesu odchudzania lub zmiany nawyków. Stosując się do wszelkich zasad, efekty przyjdą znacznie szybciej, nasze dobre samopoczucie wzrośnie, a co najważniejsze, nasz wygląd się diametralnie zmieni, dodając nam pewności siebie i energii do życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *