Jak przechowywać książki?

[REKLAMA]

Wielu z nas lubi czytać książki i często kupuje nowe pozycje. Miłośnicy książek zazwyczaj gromadzą książki przez całe życie, pragną je ładnie wyeksponować w mieszkaniu, mieć do nich stały dostęp, przechowywać je tak, by książki nie uległy zniszczeniu.

Należy pamiętać, że książki powinny być przechowywane w suchym miejscu. Nie lubią wilgoci. Książki trzymane głęboko szafie, w kartonach czy w innych zamkniętych pojemnikach zwłaszcza w piwnicy szybko wchłaniają wilgoć i nabierają nieprzyjemnego zapachu. Książkom należy również zapewnić odpowiedni dopływ powietrza. Zbyt suche powietrze też nie jest wskazane.

Kolejną sprawą są promienie słoneczne. Padające prosto na książki mogą je odbarwiać i doprowadzić do kruszenia się kleju. Regał z książkami należy więc ustawić w takim miejscu, by promienie słoneczne nie padały prosto na książki.

Książki na półkach należy ustawiać tak, by się wzajemnie podtrzymywały, najlepiej ustawiać je według rozmiarów tak, by stykały się okładkami i przylegały do siebie. Wtedy między kartkami nie będzie zbędnego powietrza i papier nie będzie wietrzał. Grube tomy, np. albumy i encyklopedie najlepiej układać poziomo na dolnych półkach. Ustawione w pozycji pionowej mogą ulec zniszczeniu.

Meble na książki

W przypadku dużego księgozbioru najlepiej sprawdzą się regały na całą ścianę. Mogą to być regały drewniane lub regały metalowe . Regały metalowe są bardzo stabilne, solidnie wykonane, wytrzymałe, odporne na duże ciężary, łatwe w utrzymaniu czystości. Do zakupu takich regałów zachęcają też stosunkowo niskie ceny. Regał o odpowiednich rozmiarach może posłużyć jako ścianka działowa, zaś regał narożny pozwoli w optymalny sposób zagospodarować kąty pomieszczeń.

Mniejsze księgozbiory można przechowywać na niższych regałach lub na wiszących półkach. Może to być kilka półek na jednej ścianie, mogą to być półki w rogu pomieszczenia czy długa półka wisząca przy suficie. Domowa biblioteczka to nie tylko radość z posiadania sporej liczby książek, to także sposób na aranżację wnętrza.

Istnieje też wiele ciekawych, nowoczesnych pomysłów na przechowywanie książek. Mogą to być np. regały i półki na książki jako elementy meblościanek, dzięki czemu książki mogą być piękną oprawą dla telewizora, barku czy kominka. Mogą to być także fantazyjne półki na książki w przeróżnych kształtach. Dzięki takim półkom zyskamy ciekawe dekoracje wnętrz.

One comment

  1. U mnie stoją na specjalnie zakupionym w tym celu regale. Układam je w rzędach o staram się kompletować całe serie. To takie moje zboczenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *