Kasina Wielka w Małopolsce – centrum sportowe przez cały rok

[REKLAMA]

Jest takie miejsce na mapie województwa małopolskiego, które jest wyjątkowe. Co je wyróżnia? Głównie trzy rzeczy, które w połączeniu ze sobą dają koktajl idealny dla fizycznego i psychicznego zdrowia oraz dla urody . Po pierwsze, przez okrągły rok można tam uprawiać sport – zarówno rekreacyjnie, jak i w stopniu zaawansowanym, wyczynowym. Po drugie, panuje tam wyjątkowy klimat, który budowany jest przez przyjaznych mieszkańców Beskidów i przez aurę, jaką daje zachwycająca przyroda. I po trzecie, jest to miejsce ustronne, nie skalane pełną przepychu źle rozumianą komercją. Mowa o Kasinie Wielkiej.

Gdy już się przekonasz, że łatwo tam dojechać, i że Kasinę bardzo łatwo zlokalizować- oddalona jest od Krakowa zaledwie o 50 km, zarezerwujesz nocleg (tutaj polecam zajrzeć koniecznie na stronę freeskihotele.pl), to wybierz, które z rodzajów aktywnego wypoczynku jest Ci najbliższy.  Zestawiam to dla Ciebie poniżej. Niezbędne informacje, zdjęcia, atrakcje umieszczone są w sposób bardzo przejrzysty na stronie kasinaski.pl. Zachęcam do zwrócenia uwagi na możliwość wyboru, pod jakim kątem chcemy czytać informacje, wystarczy kliknąć dwie ogólne kategorie: lato lub zima.

Narty/Snowboard

Kasina Ski jest stacją narciarską położoną najbliżej Krakowa. Stok zaliczany jest  do długich i średnio trudnych. Jego pochylenie jest jednolite i wynosi na całej trasie 21%.  Jest  sztucznie dośnieżany i oświetlony. Trasy prowadzą w całości przez las, co zapewnia wyśmienitą jazdę nawet w czasie mocnego wiatru. Oddychanie świeżym powietrzem i uroczy widok to już wartości dodatkowe. Jeszcze bardziej efektowne są zjazdy nocne. Wyjazd na górną stację (900 m n.p.m.)  to zaledwie 6 minut – dzięki nowoczesnej sześcioosobowej kolei linowej. Oczywiście, początkujący  i chcący się nauczyć tego sportu, mają ku temu doskonałe warunki: do dyspozycji zieloną trasę (wyciąg talerzykowy), a także szkołę narciarską. Na terenie stacji znajdują się też: sklep, SKI-serwis, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Warto wyróżnić wśród udogodnień: taras, z którego widoki są bajkowe – zarówno w ziemie jak i w sezonie letnim, a także karczmę, serwującą smaczne, domowe, regionalne dania. Kasina Wielka 672 to adres obowiązkowy do zapisania w kalendarzu każdego miłośnika szusowania na nartach.

Zimowe szklaki wędrowne

Kasina Wielka, rodzinna miejscowość Justyny Kowalczyk, jest doskonałym wyborem dla kochających wędrówki górskie i leśne. Zimowy krajobraz właśnie tam jest magiczny. Dlatego wato przemierzyć trasę, nawet niewielką, pieszo, przedzierając się wśród białego puchu. Pyszne jedzenie tego regionu smakuje jeszcze lepiej po takiej wycieczce. Takimi niedługimi szlakami (ok. 1,5h), prowadzącymi z Kasiny są na przykład: s. czerwony na Lubogoszcz, czy s. niebieski na Śnieżnicę.

Rowery

Bike Park Kasina to największy park rowerowy w Polsce. Został otwarty w 2017 roku. Nowiutkie, szalone trasy czekają na kolarzy amatorów oraz tych, którzy osiągnęli poziom zaawansowany w kolarstwie ekstremalnym grawitacyjnym. Śnieżnica służy turystom nie tylko jako stok narciarski, ale także jako teren dla zróżnicowanych tras rowerowych. Rodziny z dziećmi znajdą tu przyjemne, relaksacyjne trasy, a sportowcy – zjazdy z przeszkodami, skoczniami. Niektóre trasy są tak wyprofilowane, że naprawdę można na nich uzyskać zawrotną prędkość i wzbić się całkiem wysoko ze swoim pojazdem. Wysoki poziom adrenaliny i wysiłku fizycznego gwarantowany! Kolarzy wraz z rowerami wywozi bardzo szybko i sprawnie nowoczesny wyciąg. Są też  trasy przygotowane tak, że istnieje  możliwość wyjechania o własnych siłach na górę i zjechania w dół (enduro), w przeciwieństwie do trudnych – dowhill. Na terenie parku organizowane już były profesjonalne zawody. Warto zapoznać się z propozycją tego parku, bo wyjątkowa rzecz na skalę kraju: bikeparkkasina.pl.

Jeśli ktoś lubi zwiedzać  na rowerze i odkrywać różne zakątki Polski, Kasina Wielka i jej okolice to idealne miejsce! Delektowanie się wiosennym powietrzem, upajanie letnim słońcem, czy łapanie jesiennych barw na dwóch kółkach to atuty tych przejażdżek. I tu warto przemierzyć  rejon całej gminy Mszana Dolna i zawitać do takich miejscowości jak: Kasinka Mała, Łostówka, Wiczyce, Raba Niżna, Gęsia Szyja, Jurków, przejechać  przez przełęcz Gruszowiec. Drogi gminne w Kasinie Wielkiej także są bardzo ładne. Z niektórych roztaczają się piękne widoki na Beskid Wyspowy, a niektóre prowadzą przez tereny leśne  i pozwalają podziwiać unikalną przyrodę  Beskidów.

Szlaki turystyczne / nordic walking / trekking

Tym aktywnościom niezwykle sprzyja ukształtowanie terenu w Kasinie Wielkiej i okolicach. Przepiękne, atrakcyjne trasy piesze liczą od 6 do 35 km długości. Dokładny ich przebieg umieszczony został na stronie kasinaski.pl/atrakcje. Tam znajdziecie sprawdzone, najbardziej godne polecenia szlaki.  Każdemu na pewno spodoba się spacer (około 6 km- całość trasy), zataczający koło: Kasina Wielka – Dom Rekolekcyjny (schronisko) pod Śnieżnicą-Śnieżnica-Kasina Wielka. Tę trasę trzeba zaliczyć. Ona sprawia, że  zakochujesz się w tym regionie i chcesz tu wracać. Skąd nazwa Beskid Wyspowy? Ten przydomek Beskid zawdzięcza   rozmieszczeniu  jego szczytów. Te z największym przewyższeniem rozłożone są nierównomiernie. Gdy Beskidy zanurzone są we mgle, to one są tylko widoczne i prezentują się jak wyspy na oceanie. Raj dla miłośników trekkingu. Obowiązkowo do zdobycia: Śnieżnica (1006 m n.p.m.), Ćwilin (1072 m n.p.m.), Lubogoszcz (968 m n.p.m.), Mogielica (1170 m n.p.m.), Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) –  Schronisko PTTK, Szczebel (977 m n.p.m.) – Grota Lodowa, Kudłacze (730 m n.p.m.) – Schronisko PTK, Ciecień (829 m n.p.m.).

Bieganie

Bieganie albo się uwielbia, albo nienawidzi. Jeśli nie próbowałeś, a chcesz się dowiedzieć, czy to aktywność dla Ciebie – nie ma lepszego miejsca na sprawdzenie tego! Nie wkładaj słuchawek do uszu! Dźwięki Kasiny warto usłyszeć. Śpiew ptaków, piosenki świerszczy, praca pszczół, szum rzek górskich – to wszystko umili bieg. Bieganie ścieżką między łąkami – taka okazja się rzadko zdarza…

Paralotniarstwo

W Kasinie można uprawiać paralotniarstwo. Najpopularniejsze punkty startowe to Ćwilin, drugi co do wielkości szczyt górski w Beskidzie Wyspowym oraz  Śnieżnica – z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Można z niej zobaczyć między innymi Ciecień  (825 m n.p.m.) i Zbiornik Dobczycki. Miłośników latania czekają niezapomniane chwile pod okiem instruktora, a także możliwość skorzystania z lotu w tandemie (czas lotu: ok. 20 min.).

Aktywny wypoczynek to zdrowie, piękne ciało i wolny umysł. Czego chcieć więcej – szczególnie, że to Ty wybierasz stopień zaangażowania i rodzaj sportu. Odkryj sam, co możesz jeszcze trenować w Kasinie Wielkiej!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *