Jak znaleźć pomoc domową?

[REKLAMA]

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej. Z tego powodu przybywa nam obowiązków zawodowych i domowych. Nie zawsze wystarcza nam na wszystko czasu. Wykonanie niektórych prac, jak na przykład domowych porządków, dobrze jest więc zlecić odpłatnie komuś innemu.

Podjęliśmy już decyzję o zatrudnienie kogoś, kto przejmie od nas część codziennych obowiązków, na przykład dbanie o czystość w domu, robienie zakupów, opiekę nad dziećmi czy wyprowadzanie psa. Teraz pozostaje znaleźć odpowiednią osobę. Jak się do tego zabrać? Gdzie szukać odpowiedniego człowieka, który spełni nasze oczekiwania? Jak zorganizować mu pracę?

Osoba z polecenia

Osobę zatrudnioną do pomocy w domowych obowiązkach wpuszczamy do swojego mieszkania lub domu. Będzie miała wstęp do większości pomieszczeń, często do wszystkich, również tych najbardziej prywatnych – na przykład do sypialni. Zdarza się, że pracuje w czasie, gdy wszyscy domownicy są w pracy i w szkole. To oczywiście rodzi różne zagrożenia – od poznania naszych najbardziej intymnych sekretów, aż po kradzież cennych przedmiotów. Powinniśmy więc znaleźć osobę, której przede wszystkim będziemy mogli zaufać. Warto na początek popytać wśród znajomych, czy nie znają przypadkiem kogoś, kto mógłby się podjąć tej pracy. Osobie z polecenia na pewno łatwiej będzie nam zaufać. Poza tym możemy w ten sposób dowiedzieć się o niej czegoś więcej, np. jaka jest jakość jej pracy.

Profesjonalny doradca

A co zrobić, jeśli nie znamy nikogo, kto mógłby polecić nam osobę do pomocy w domowych obowiązkach? Znajdziemy ją bez większych trudności, wystarczy wpisać w Internecie na przykład hasło: „sprzątanie mieszkania w Warszawie”. W odpowiedzi otrzymamy serwisy z ofertami pomoc domowych. Wyszukiwarki na ich stronach dają nam możliwość znalezienia osoby do pomocy w domu według różnych kryteriów: wieku, płci, zakresu obowiązków, wymiaru czasu pracy, umiejętności opieki nad zwierzętami, a także pewnych prywatnych zwyczajów, np. palenia papierosów w domu w trakcie pracy. Po założeniu konta mamy również dostęp do ofert osób, które poszukują pracy. Możemy nawiązać kontakt z osobą, które spełnia nasze oczekiwania i zaprosić ją na bezpośrednią osobę.

Jak przygotować się do rozmowy?

Zanim porozmawiamy z osobą, której chcemy powierzyć dbanie o nasze mieszkanie czy dom, dobrze jest przemyśleć zakres jej obowiązków i spisać je na kartce. Hasło „sprzątanie” jest zbyt ogólne. Musimy doprecyzować, o jakie pomieszczenia nam chodzi oraz jak często mają być one sprzątane. To samo dotyczy gotowania, prasowania, opieki nad dziećmi czy dbania o domowe zwierzaki. Określenie, czego oczekujemy od zatrudnionej przez nas osoby, pozwala uniknąć nieporozumień w trakcie współpracy. Musimy też uzgodnić warunki finansowe, czyli ustalić, ile i za co płacimy. Sprecyzowanie własnych oczekiwań i uzgodnienie ich z osobą, która ma dbać o nasz dom, to gwarancja, że ze współpracy będą zadowolone obydwie strony.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *