Ogrzewanie ekogroszkiem – co należy wiedzieć o tym źródle ciepła?

[REKLAMA]

Nie jest tajemnicą, że w ostatnim czasie ceny opału mocno poszły w górę, co tyczy się także węgla i drewna. Jednocześnie coraz większą wagę zwraca się na to, aby odchodzić od paliw stałych, szczególnie tych najbardziej zanieczyszczających środowisko. W związku z tym mocno na popularności w ostatnich latach zyskał między innymi ekogroszek. Sprawdzamy, co to za paliwo stałe, czym charakteryzuje się dobry ekogroszek oraz ile on kosztuje.

Czym jest ekogroszek?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czym jest ekogroszek. Tak więc jest to paliwo stałe, ale mniej szkodliwe niż węgiel. Swoim kształtem ekogroszek faktycznie przypomina bryłki węgla, jednak mniej szkodzi środowisku. Co więcej, dobry ekogroszek jest również jednym z najbardziej opłacanych paliw stałych. Zwykle do spalania ekogroszku stosuje się kotły niskoemisyjne, w zależności od rodzaju urządzenia – z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym.

Sam ekogroszek powstaje z węgla – kamiennego lub brunatnego. Dobry ekogroszek ma rozmiar między 5 a 25 mm. Materiał powstaje w wyniku kruszenia, płukania i przesiewania wysokokalorycznych grudek węgla. Dzięki temu w procesie produkcji ekogroszku usuwa się substancje szkodliwe, miał i frakcje niepalne. W ten sposób powstaje paliwo stałe o wysokiej kaloryczności oraz o mniejszym negatywnym wpływie na środowisko.

Jak wybrać dobry ekogroszek – parametry

Wielokrotnie cena ekogroszku jest tym, czym kieruje się inwestor przy zakupie tego rodzaju paliwa. To błąd, ponieważ najważniejsze są parametry ekogroszku. Na rynku wciąż można natrafić na ekogroszek o słabym składzie. Dobry ekogroszek:

  • nie powinien być wilgotny (do 10%);
  • powinien posiadać certyfikaty i atesty;
  • musi pochodzić ze sprawdzonego źródła;
  • musi być ubogi w siarkę (do 1%);
  • powinien pozostawiać niewiele popiołu po spaleniu;
  • powinien mieć wysoką kaloryczność (im wyższa, tym lepiej).

Gdzie kupić tani i dobry ekogroszek z dostawą?

Zakup ekogroszku nie jest dziś żadnym problemem. Obecnie takie paliwo możemy kupić stacjonarnie, ale także przez Internet. Jeżeli dla kogoś ważna jest cena ekogroszku, ale przy tym chce mieć pewność, że jest to paliwo o dobrych parametrach, warto poszukać ekogroszku właśnie online.

Dobrym wyborem jest wysokokaloryczny ekogroszek Grzeje mnie to. Firma w swojej ofercie ma dwa rodzaje ekogroszku, tj.:

  • Ecogroszek J-26 – 2499 złotych za paletę;
  • Ecogroszek J-30 – 2799 złotych za paletę.

Oczywiście ceny się zmieniają i wiele zależy także od sytuacji na rynku. Jednak należy podkreślić, że pod względem parametrów to jeden z najlepszych ekogroszków na rynku, który jest dostępny w atrakcyjnej cenie. Zwłaszcza że jest to ekogroszek z dostawą całkowicie za darmo na terenie całego kraju.

Podsumowując, bez wątpienia ekogroszek to paliwo, którym warto zainteresować się bliżej. Dobry ekogroszek jest paliwem o wysokiej kaloryczności, nie pozostawia dużej ilości popiołu, a także w mniejszym stopniu wpływa na zanieczyszczenie środowiska niż tradycyjny węgiel. Z pewnością jest to paliwo o wielu zaletach, które w najbliższych latach, nawet mimo trendu ku odchodzeniu od paliw stałych, nadal będzie cieszyć się dużą popularnością.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *