Ludzie kochają żywy i prawdziwy ogień – każdy lubi patrzeć na jego płomienie, dorzucać drewno opałowe do kominka, czy po prostu za jego pomocą ogrzewać dom w chłodne dni. Właściciele domów jednorodzinnych często jednak popełniają błędy przy zakupie drewna kominkowego. Nie wiedzą kiedy najlepiej je nabyć oraz jak przechowywać, tak aby drzewo nie utraciło swoich właściwości palnych. W tym artykule podpowiadamy kiedy najlepiej kupować drewno opałowe oraz jak je odpowiednio przyszykować i przechowywać.
Dlaczego nie kupować drewna kominkowego przed sezonem?
Wielu klientów wychodzi z błędnego założenia, że drewno opałowe najlepiej kupować przed sezonem – jesienią lub wczesną zimą. Nie jest to zalecane z kilku powodów. Układanie i przechowywanie drzewa podczas złej pogody często prowadzi do jego pęcznienia i pochłaniania wilgoci. Wówczas będziemy musieli poczekać, aż drewno wyschnie, bowiem dopiero wtedy będzie zdatne do odpowiedniego użytku.
Drewno kominkowe (Poznań) kupione jesienią lub wczesną zimą z dużym prawdopodobieństwem nie będzie odpowiednio wysuszone i nie nada się do rozpalenia za jego pomocą ognia w kominku.
Drzewo opałowe kupowane zimą jest droższe niż o każdej innej porze roku. Aby nie przepłacać i uzyskać dobrze wysuszone drewno rekomendujemy, abyś pomyślał o jego zakupie natychmiast po zakończeniu sezonu grzewczego.
Kiedy najlepiej kupować drewno na opał?
Ludzie mieszkający na wsi doskonale wiedzą, że drewno należy kupować z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Zawsze cechowała ich przezorność i również w tym aspekcie mają rację. Najlepiej zrobić to późną zimą lub wczesną wiosną. Poniżej wskazujemy dlaczego.
Kupując drewno kominkowe po sezonie grzewczym masz pewność, że otrzymasz materiał, który świetnie się sprawdzi do rozpalania w kominku następnej zimy lub jesieni.
W tym czasie, gdy już zakupione drewno będzie leżało w przeznaczonym do tego miejscu, dokładnie wyschnie i będziesz miał gwarancję, że nie powstaną trudności z jego rozpaleniem. Pod koniec zimy lub na początku wiosny można kupić porąbane drewno kominkowe z dostawą w okazyjnej cenie. O tej porze roku drewno spada na wartości, ponieważ firmy sprzedają zeszłoroczny towar. Nie powinno to jednak ciebie martwić, ponieważ takie drzewo nie traci swoich właściwości, a dodatkowo będzie miało czas, aby porządnie wyschnąć. Świetnie sprawdzi się do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych, wszelkiego rodzaju saun, a nawet jako zwykła podpałka, jeżeli używasz innego opału, na przykład węgla.
Jak przechowywać zakupione drewno kominkowe?
Jeżeli już skorzystałeś z naszych porad i wcześniej zakupiłeś drewno kominkowe, to w następnym rzędzie musisz stworzyć sprzyjające warunki do jego przechowywania. Na początku zalecamy, aby magazynować je na świeżym powietrzu. Wystarczy, że zapewnisz odpowiedni dach i drewno może spokojnie leżeć. Dzięki temu odpowiednio wyschnie i stanie się świetnym materiałem do palenia w kominku.
W dalszej perspektywie możesz ułożyć drewno opałowe w stodole, garażu lub innym zamkniętym pomieszczeniu. Najważniejsze jest to, aby budynek, w którym przechowujesz drewno miał zapewnioną odpowiednią wentylację, tak aby nie przeszło ono wilgocią. Podpowiadamy, żeby nie kłaść drewna kominkowego bezpośrednio na podłodze. Świetnie sprawdzi się w tej sytuacji prowizoryczny podest skonstruowany z palet lub fundament z cegieł. W ten sposób twoje drewno opałowe dłużej będzie suche.
Podsumowanie
Właściciele domów jednorodzinnych, oraz wszyscy ci, którzy posiadają kominki i wszelkiego rodzaju piece, powinni pomyśleć o zakupie drewna opałowego z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Aby oszczędzić pieniądze i jednocześnie mieć gwarancję, że w sezonie grzewczym zakupiony towar nas nie zawiedzie, należy kupić drewno kominkowe od sprawdzonej firmy późną zimą lub wczesną wiosną. Równie istotne jest jego odpowiednie przechowywanie. Stosując się do zasad opisanych w tym artykule będziecie mieli pewność, że drewno zapali się bez trudu, a waszych domach zagości przyjemne i prawdziwe ciepło bijące od kominka.