Jak wykonać oświetlenie ogrodu?

[REKLAMA]

Oświetlenie ogrodu pozwoli korzystać nam z terenu wokół domu przez całą dobę. Dodatkowo wykonane w umiejętny sposób wyeksponuje najważniejsze dla nas elementy jak np. róże czy krzewy ozdobne. Warto przed przystąpieniem do wykonywania instalacji zaprojektować cały układ, dobrać odpowiednie urządzenia i dopiero później zabrać się za prace w terenie.

Projekt oświetlenia w ogrodzie

Koncepcję oświetlenia terenu możemy wykonać sami. W celu wykonania instalacji należy jednak pamiętać, że jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i uprawnień należy zwrócić się o pomoc osoby doświadczonej, w tym przypadku będzie to elektryk. Lampy w ogrodzie narażone będą na warunki atmosferyczne dlatego muszą posiadać odpowiedni stopień szczelności (minimum IP44). Jeśli mają być zamontowane w oczku wodnym wymagania rosną do IP67 lub IP68.

Oświetlenie domu, alejek i altany

Oświetlenie ogrodowe to nie tylko podświetlenie krzewów. Wielu osobom zależy na wykonaniu oświetlenia altany i terenu wokół domu. Pozwoli to na spędzanie w bezpieczny i komfortowy sposób długich wieczorów np. przy grillu czy ognisku. Warto w tym celu wykorzystać oświetlenie LED, które posiada długą żywotność i jest odporne na zmiany temperatur. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie lampy zawieszonej nad stołem i kilku mniejszych punktów świetlnych po bokach. Jeśli nie będziemy potrzebować silnego źródła światła, można wyłączyć główną lampę i pozostawić jedynie klimatyczne boczne oświetlenie.

Oświetlenie terenu wokół domu można wykonać z wykonaniem czujek ruchu. Światło zapali się tylko wtedy gdy człowiek znajdzie się w określonym terenie. Zapewni to nie tylko oszczędność energii, ale również bezpieczeństwo.

Oświetlenie alejek często wykonywane jest przy pomocy specjalnych słupków z których światło pada od dołu. Niektóre lampy posiadają wbudowane akumulatory i panele słoneczne. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie dobrze jeśli posiadamy duży teren do oświetlenia. Rozprowadzenie przewodów mogłoby być bardzo kosztowne. Lampa z akumulatorem, naładuje się podczas dnia i będzie świecić w nocy.

Artykuł powstał we współpracy z promarlighting.pl/oferta/dom-ogrod/lampy-ogrodowe/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *