Jak wybrać dla siebie najlepszy materac?

[REKLAMA]

Łóżko jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia sypialni. To nie jednak jego wygląd ma największe znaczenie. Najbardziej istoty jest materac, od którego w dużej mierze zależeć będzie to, czy będzie komfortowo nam się spało w łóżku. Od materaca wymaga się tego, aby był wygodny i zapewniał kręgosłupowi prawidłowe podparcie. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z dyskomfortem i dolegliwościami bólowymi. Jak w takim razie wybrać odpowiedni dla siebie materac?

Wygodny materac do łóżka to podstawa

Jeśli nie chcemy budzić się niewyspanymi i obolałymi, konieczne będzie kupienie odpowiedniego materaca. Pozwoli to uniknąć bólu kręgosłupa, karku czy szyi. Ważne jest to, aby miał odpowiednią szerokość, czyli zapewniał wystarczająco dużo miejsca do spania. Bardzo istotna jest też twardość materaca, dzięki czemu kręgosłup będzie odpowiednio podtrzymywany i łatwiej będzie nam się zrelaksować. Materiały, z którego został wykonany materac, także ma duże znaczenie. Powinien być antyalergiczny, aby nie trzeba było zmagać się z uczuleniem na kurz i roztocza. Do wyboru jest wiele rodzajów mataccy, które różnią się pod względem konstrukcji i wypełnienia. W ofercie sklepów znajdziemy modele kieszeniowe, bonellowe, lateksowe, piankowe (z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej, termoelastycznej), futonowe, hybrydowe, kokosowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które wart poznać przed zdecydowaniem się na konkretny model materaca.

Przy wyborze materaca trzeba mieć na uwadze to, jaką pozycję przyjmujemy zwykle podczas spania. Jeśli śpimy na boku, to warto wybrać materac miękki lub średnio twardy w przedziale od 3 do 6. Śpiąc na plecach, sprawdzi się materac średni, twardy w skali 6-8. Z kolei dla zwolenników spania na brzuchu dobry będzie materac średni, twardy w skali 4-9. Zasada jest taka, aby nie wybierać zbyt miękkich ani za twardych materacy. W obu przypadkach będą one miały niekorzystny wpływ na kondycje kręgosłupa. Do miękkich matrycy zalicza się modele piankowe, średnią twardość mają materace sprężynowe, a modele lateksowe są twarde.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/12-materace-do-spania

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *