Większość z nas z pewnością żyje w przekonaniu, że w sposób odpowiedni oczyszcza swoje włosy. Wydaje się, że nie jest to czynność zbyt skomplikowana. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że popełniamy przy niej wiele błędów, które mogą negatywnie odbić się na kondycji naszych włosów.
Jaki szampon do włosów wybrać?
Wybór szamponu do włosów również nie wydaje się być trudny. Szampon przede wszystkim ma umyć naszą skórę głowy. Wszelkie zapewnienia producentów o innych, zbawiennych dla naszych włosów właściwościach szamponów zazwyczaj nie mają pokrycia w rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że możemy bez żadnych nieprzyjemnych konsekwencji myć włosy każdym szamponem, jaki tylko napotkamy na drogeryjnej półce. Zawsze warto zagłębić się w skład każdego produktu, jaki nakładamy na swoją głowę. Na co dzień powinniśmy myć głowę łagodnymi szamponami, które nie zawierają silnych detergentów oraz tak zwanych „oblepiaczy”. Mogą one pogarszać stan naszych włosów, a dodatkowo, jeśli posiadamy wrażliwą skórę głowy, mogą przyczynić się do powstawania lub nasilania się podrażnień. W konsekwencji może pojawić się nawet łupież, którego trudno jest się pozbyć. Szampony z łagodnymi składami to na przykład Agafia, Anwen czy Vianek Szampon z mocniejszymi detergentami możemy zastosować co jakiś czas, aby dokładnie oczyścić skórę głowy. Nie róbmy tego jednak zbyt często – na co dzień wystarczą nam szampony z łagodniejszym składem.
Jaką metodą myć włosy?
Wbrew pozorom, mycie włosów sposobem przedstawionym w większości reklam szamponów może być dla nich zgubne. Jeśli posiadamy długie włosy powinniśmy przede wszystkim rozczesać je przed każdym myciem. Rozczesywanie powinno odbywać się w kierunku, w którym myjemy włosy – jeśli myjemy je z głową w dół, to w taki też sposób je rozczeszmy. Nie nakładajmy na głowę zbyt dużej ilości szamponu. Najlepszą metodą mycia włosów jest tak zwana „metoda kubeczkowa”. Do kubka lub innego pojemnika wlejmy nieco produktu, a następnie rozwodnijmy go. Stwórzmy pianę i właśnie nią umyjmy skórę głowy. Mycie całych włosów jest niepotrzebne, a wręcz może im szkodzić. Mogą stać się przez to przesuszone i łamliwe. Skóry głowy także nie należy nadmiernie szorować – wykonajmy jedynie delikatny masaż. Ważne jest także, aby dokładnie spłukać szampon – niespłukany może powodować, że włosy będą wydawały się oklapnięte i wręcz przetłuszczone. Metodę kubeczkową możemy połączyć z metodą OMO. Najpierw na włosy nakładamy odżywkę (może być to na przykład odżywka dostarczająca włosom protein). Pozostawiamy ją na parę minut. Następnie myjemy skórę głowy rozwodnionym szamponem, pozostawiając odżywkę na długości włosów. Dzięki niej końce naszych włosów będą zabezpieczone przed spływającą z głowy pianą. Następnie spłukujemy szampon wraz z odżywką i na włosy nakładamy kolejną odżywkę – tym razem najlepiej, aby była to odżywka emolientowa, aby „domknąć” we włosach dostarczone im wcześniej proteiny. Ponownie pozostawiamy odżywkę na parę minut i spłukujemy ją dokładnie.