Jaki rodzaj antykoncepcji stosować podczas karmienia piersią?

[REKLAMA]

Wiele świeżo upieczonych mam pozostaje aktywnych seksualnie. W związku z tym zastanawiają się jaką metodę antykoncepcji zastosować, aby nie zajść w ciążę ponownie, a jednocześnie nie zaszkodzić swojemu dziecku, które wciąż jeszcze karmią piersią. Jakie środki wybrać i czy w ogóle są one konieczne?

Czy można zajść w ciążę karmiąc piersią?

Karmienie piersią jest bardzo ważnym aspektem macierzyństwa. Ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego dziecka. W społeczeństwie wciąż jednak jeszcze funkcjonuje wiele mitów, które dotyczą właśnie karmienia piersią. Według jednego z nich podczas karmienia piersią kobieta nie może zajść w ciążę. Rzeczywiście, karmienie dziecka piersią stanowi czynnik, który w dużej mierze utrudnia ponowne zapłodnienie u kobiety karmiącej. Prolaktyna teoretycznie hamuje bowiem jajeczkowanie. Nie możemy jednak być pewne, że jest tak w 100 % także w naszym przypadku. Niektóre kobiety rzeczywiście podczas karmienia piersią nie zajdą w ciążę, niektóre jednak dość szybko po poprzedniej ciąży mogą spodziewać się kolejnego dziecka. Dlatego też jeśli nie chcemy zostać bardzo szybko ponownie mamą, powinnyśmy pomyśleć o odpowiedniej metodzie antykoncepcji. Nie każda będzie dobra dla nas i dla naszego dziecka. Podczas karmienia piersią nie powinnyśmy na przykład używać standardowych tabletek antykoncepcyjnych, które są jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji.

Spirala miedziana dla młodej mamy

Spirala miedziana to bardzo dobry sposób antykoncepcji nie tylko dla świeżo upieczonych mam, ale także dla wszystkich kobiet, które nie chcą stosować standardowych tabletek antykoncepcyjnych. Jest to doskonała metoda szczególnie dla tych kobiet, które na przykład zapominają o codziennym braniu tabletek hormonalnych, przez co narażone są na niechcianą ciążę. Spirala miedziana zawiera miedziany drucik, który wykazuje właściwości plemnikobójcze. W zależności od rodzaju wkładki może ona zabezpieczać przed ciążą od 5 do 10 lat. Spiralę miedzianą zakłada lekarz, a sam produkt możemy zakupić albo na miejscu, w gabinecie ginekologa, albo samodzielnie w aptece. Spirala miedziana jest w pełni bezpieczna dla kobiet, które wciąż jeszcze karmią piersią.

Prezerwatywy a karmienie piersią

Kolejną metodą antykoncepcji, którą możemy stosować podczas karmienia piersią są prezerwatywy. Nie mają one bowiem żadnego wpływu na jakość mleka matki. Dlatego też będą w pełni bezpieczne dla naszego dziecka. Dodatkową zaletą stosowania prezerwatyw jest to, że uchronią one nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto jednak pamiętać, że nie jest to środek antykoncepcyjny, który da nam 100 % pewności, że nie zajdziemy w niechcianą ciążę. Prezerwatywa może bowiem pęknąć lub zsunąć się. Dlatego też warto wybierać tylko produkty od sprawdzonych i polecanych przez klientów producentów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *