Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

[REKLAMA]

Apteczka samochodowa w Polsce nie stanowi obowiązkowego wyposażenia auta. W wielu jednak krajach europejskich jest ona wymagana przez prawo. Mimo braku obowiązku warto zaopatrzyć swoje auto w apteczkę, która może okazać się przydatna na przykład podczas wypadku w trasie.

Plastry, gaza i bandaże

Podstawowymi artykułami w każdej apteczce powinny być te produkty, które zapewnią nam możliwość opatrywania ran. Z pewnością opatrunki wykonane przez nas będą dość prowizoryczne, jednak podstawowy sprzęt okazuje się tu bardzo pomocny. W naszej apteczce samochodowej umieśćmy przede wszystkim plastry. Przydatne będą zarówno te z opatrunkiem, jak i te bez opatrunku (na przykład do mocowania gazy). Gaza jałowa to również konieczny element naszej apteczki. Równie przydatne mogą okazać się bandaże oraz opaski elastyczne. Warto także pamiętać, że do wykonania opatrunku niezbędne są często nożyczki. Przydają się one także w przypadku, gdy rana znajduje się pod ubraniem – wówczas najszybciej jest je po prostu przeciąć. Nożyczki mogą przydać się także do przecinania pasów bezpieczeństwa.

Koc ratunkowy (folia RNC)

Koc ratunkowy nazywany także często folią RNC pozwala zadbać o komfort termiczny osoby poszkodowanej, na przykład w wypadku komunikacyjnym. W zależności od tego, w jaki sposób użyjemy folii, będzie ona albo zapobiegała uciekaniu ciepła z ciała rannego, albo wręcz przeciwnie – będzie zabezpieczać jego organizm przed przegrzaniem. Warto jednak pamiętać jak prawidłowo używać koca ratunkowego, aby nie wyrządzić poszkodowanemu większej szkody. Kładąc folię stroną srebrną do ciała rannego zabezpieczamy go przed utratą ciepła. Gdy natomiast strona srebrna znajdzie się na zewnątrz, będzie on chroniony przed przegrzaniem.

Rękawiczki jednorazowe i maseczka do resuscytacji

Rękawiczki jednorazowe to podstawowy artykuł, który powinien znaleźć się w każdej apteczce samochodowej. Najlepiej umieścić w niej kilka ich par. Zapewnią one osobie, która udziela pomocy, bezpieczeństwo przed zakażeniem wirusami czy bakteriami. Ratownik ma bowiem najczęściej do czynienia z krwią czy śliną osoby poszkodowanej. Rękawiczki jednorazowe będą stanowić barierę, dzięki której zakażenie się będzie znacznie utrudnione. Podobną funkcję spełnia w apteczce samochodowej maseczka do przeprowadzania sztucznego oddychania. Dzięki niej przeprowadzenie resuscytacji będzie możliwe w znacznie bardziej higienicznych warunkach.

Instrukcja udzielania pierwszej pomocy

W każdej apteczce samochodowej powinna znaleźć się krótka, jednak przejrzysta i łatwa do zrozumienia instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Choć wskazane jest, aby każdy znał podstawowe jej zasady, to jednak w sytuacjach stresowych jesteśmy niezwykle narażeni na to, że informacje te najzwyczajniej zapomnimy. Wypadek czy stłuczka w trasie z pewnością jest jedną z takich stresogennych sytuacji. Zdecydowanie łatwiej będzie nam wówczas zerknąć na papierową wersję instrukcji, niż szukać potrzebnych wiadomości na przykład w Internecie na naszym smartfonie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *