Hemoroidy po porodzie

[REKLAMA]

Zarówno u kobiet w ciąży, jak i po porodzie istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia hemoroidów, a właściwie choroby hemoroidalnej, nazywanej także chorobą guzków krwawniczych. Jest to dolegliwość wciąż uważana za dość wstydliwą, dlatego też należy systematycznie zwiększać świadomość na jej temat.

Czym są hemoroidy i jak się objawiają?

Choroba guzków krwawniczych jest bardzo powszechną dolegliwością. Ze względu na jej objawy jest ona dość uciążliwym problemem, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Hemoroidy nazywamy inaczej guzkami krwawniczymi i jako takie posiada je każdy człowiek. Stanowią one bowiem część odbytu. Jeśli jednak odpływ krwi z guzków krwawniczych jest w jakiś sposób utrudniony, pojawiają się problemy w postaci choroby hemoroidalnej. Jej objawy są dość charakterystyczne. Osoba chora zaczyna odczuwać pewien dyskomfort w okolicy odbytu, który z czasem przeradza się w dość silny ból, przeszkadzający nawet podczas tak podstawowych czynności, jak siedzenie na twardym podłożu. Osoba chora na chorobę hemoroidalną ma ciągłe wrażenie, że nie wypróżnia się do końca. W stolcu może zaobserwować śluz lub nawet krew. Odbyt może również swędzieć oraz piec.

Zwiększone ryzyko hemoroidów po porodzie

Po porodzie ryzyko wystąpienia choroby guzków krwawniczych jest bardzo duże. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim hemoroidy pojawiają się bardzo często u osób, które mają problemy z wypróżnianiem. Przewlekłe zaparcia są najczęstszą przyczyną występowania choroby hemoroidalnej. Jest to dolegliwość ściśle związana z kobietami w ciąży. W okresie tym bowiem bardzo często przyszłe mamy cierpią na zaparcia. Hemoroidy ujawniają się wówczas albo już w trakcie ciąży, albo dopiero po porodzie. Sam poród jest również czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia hemoroidów ze względu na silne parcie, którego doświadczają kobiety właśnie podczas porodu. Z wystąpieniem choroby guzków krwawniczych mogą być związane także zmiany hormonalne, które występują u kobiety podczas ciąży. Podwyższeniu ulega bowiem poziom progesteronu w organizmie przyszłej mamy.

Maść na hemoroidy i inne sposoby ich leczenia

Leczenie hemoroidów w zaawansowanym stadium choroby może być dość trudne i długotrwałe. Dlatego też zawsze natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy skonsultować nasz stan z lekarzem, najlepiej proktologiem. W pierwszej fazie choroby pomocna i całkiem wystarczająca może okazać się maść na hemoroidy. Dzięki tego typu produktom złagodzone zostaną także nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące chorobie, takie jak ból odbytu, swędzenie czy pieczenie. Maść na hemoroidy zakupić możemy właściwie w każdej aptece bez recepty. Zawsze jednak stosowanie tego typu substancji należy skonsultować z lekarzem – szczególnie, jeśli na przykład jesteśmy matkami karmiącymi. Wówczas mogą istnieć pewne przeciwwskazania do używania niektórych leków. Naturalnym sposobem leczenia choroby hemoroidalnej są tzw. nasiadówki z wykorzystaniem naparów z ziół, na przykład z kory dębu. Pomocna może okazać się także dieta bogata w błonnik, a więc przeciwdziałająca zaparciom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *