Noworodki karmione piersią rzadziej mają problemy z zaparciami. Jest to związane z tym, iż mleko matki jest najlepiej przyswajane przez organizm dziecka. Warto wiedzieć, iż zarówno pokarm matki jak i mleko zmodyfikowane może mieć różny wpływ – czasem przyczynia się do wystąpienia alergii. Co powoduje zaparcia u niemowlaka oraz jak sobie z nimi radzić?
Zaparcia u niemowlaka – ogólna charakterystyka
Zawarty w mleku matki hormon motylina przyspiesza przemianę materii dziecka. Zaparcia u niemowlaka karmionego piersią występują znacznie rzadziej niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem zmodyfikowanym. Wystąpienie takiego problemu jest możliwe do zaobserwowania przez rodziców.
U młodszych niemowląt objawia się małymi, twardymi stolcami, bądź dużymi i twardymi. Istotnym objawem zmagania się z zaparciami przez noworodka jest wyraźny wysiłek podczas oddawania stolca. Warto wiedzieć, iż przez pierwszy miesiąc lub dwa od urodzenia, niemowlęta karmione mlekiem matki bardzo rzadko zmagają się z tą dolegliwością.
U dzieci starszych częstotliwość wypróżnień staje się mniejsza. W sytuacji, gdy stolec posiada miękką postać, nie ma powodu do obaw. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy dziecko karmione mlekiem matki cierpi na zaparcia, ponieważ taki stan rzeczy może oznaczać, iż spożywa ono za mało pokarmu.
Warto zwrócić uwagę, czy podczas wypróżnienia się noworodek nie wydalił smółki oraz czy nie ma problemów z oddawaniem stolca, ponieważ może być to oznaka zmagania się z chorobą Hirschprunga.
Zaparcia u niemowlaka – jak leczyć?
Poniżej przedstawione zostały sposoby radzenia sobie z zaparciami u niemowlaka:
- Pierwszą czynnością jaką można wykonać dla dziecka zmagającego się z zaparciami jest wykonanie masażu. Masowanie należy rozpocząć od pępka, stosując przy tym koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Bardzo ważna jest obserwacja reakcji dziecka, ponieważ gdy będzie on negatywnie reagował na masaż, należy go przerwać.
- Innym skutecznym sposobem jest klasyczny rowerek. Rodzic powinien poruszać nogami noworodka w sposób imitujący jazdę na rowerze. W trakcie tego ćwiczenia dziecko powinno leżeć na plecach. Metoda ta wpływa na wprawienie mięśni brzucha w ruch, tym samym powodując lekki nacisk na jelita.
- Kolejnym sposobem jest przygotowanie ciepłej kąpieli, która oddziałuje relaksująco na dziecko. Podczas takiego postępowania można również wykonać delikatny masaż brzuszka niemowlaka.
- Chcąc pomóc dziecku zmagającemu się z zaparciami warto zadbać o jego właściwe nawodnienie. Najlepszym działaniem jest podawanie mu przegotowanej i wystudzonej wody.
- W sytuacji nie ustępowania problemów z wypróżnianiem, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
- Warto wiedzieć, iż wkładanie jakiegokolwiek przedmiotu do odbytu dziecka w celu pobudzenia organizmu do wypróżniania może przynieść niemiłe konsekwencję w postaci podrażnienia wnętrza odbytu.