Tonik do twarzy – właściwości, zastosowanie, przeznaczenie

[REKLAMA]

Tonik jest kosmetykiem, który powinien znaleźć się w codziennej pielęgnacji każdej kobiety i nie tylko. Produkt ten, jak sama nazwa wskazuje, przyczynia się do tonizacji skóry. Oprócz tego posiada wiele innych właściwości, które sprawią, iż skóra twarzy stanie się zdrowsza. Jak używać toniku oraz jak dobrać odpowiedni dla siebie?

Tonik – czym jest?

Tonik jest płynem zawierającym w swoim składzie głównie wodę oraz takie składniki wspomagające jak np.: ekstrakty, witaminy, olejki roślinne, substancje chemiczne (konserwanty, barwniki, aromaty) oraz substancje czynne. Posiada wiele różnych właściwości. Najpopularniejszymi z nich są te kojące, ściągające, nawilżające oraz oczyszczające. W zależności od toniku, może być on przeznaczony do innego typu skóry, np. do skóry przetłuszczającej się lub dojrzałej. Najlepszą porą na zastosowanie tego kosmetyku są godziny poranne (np. jako zamiennik żelu oczyszczającego) oraz wieczorne (po zmyciu makijażu z twarzy). Ponadto, stosowany w ciągu dnia pozwala odświeżyć skórę.

Jaki jest cel stosowania toniku?

Od momentu pojawienia się płynu micelarnego na rynku, tonik odszedł na drugi plan. Wiele osób traktuje go jako kosmetyk zajmujący tylko miejsce na półce. Jest to błędne myślenie, ponieważ produkt ten cechuje się prozdrowotnym wpływem na skórę, a zarazem jest wyjątkowo prosty w użyciu i stosunkowo tani. Należy wziąć pod uwagę, iż jego podstawową funkcją jest tonizacja, czyli przywrócenie skórze właściwego pH, a nie jej oczyszczanie.

Na czym polega działanie toniku?

  • Najistotniejszą funkcją toniku jest przywrócenie odpowiedniego pH skóry. Woda oraz produkty stosowane do makijażu zmieniają je z kwaśnego na charakter bardziej zasadowy (naturalne pH skóry to 4,5-6). Tylko i wyłącznie kwaśny odczyn ma zdolność ochrony skóry przed  rozwojem bakterii i zachwianiem równowagi mikrobiologicznej, a dokładniej mówiąc przed pogorszeniem się stanu cery. Tak więc, tonizacja jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy.
  • Drugą ważna funkcją toniku jest micropeeling. Dzięki użyciu płatków kosmetycznych nasączonych tonikiem możliwe jest wykonanie delikatnego peelingu, który złuszczy skórę oraz zapewni lepsze wchłanianie się żelów lub kremów. Ponieważ złuszczanie zachodzi tylko w naskórku, w skali mikro, przygotowana skóra dobrze absorbuje substancje aktywne zawarte w preparatach, które używa się po tonizacji.

Tonik jest również doskonałym oczyszczeniem i odświeżeniem skóry. Jest to główna funkcja, która odróżnia go od płynu micelarnego. Jest on doskonały do oczyszczenia skóry po nocy. Warto w takim przypadku zastosować kosmetyk ogórkowy cechujący się odświeżającymi właściwościami. Natomiast wieczorem, w celu ukojenia cery, zalecane jest sięgnięcie po różaną bądź rumiankową wersję toniku. Zapewnia to usunięcie resztek makijażu i sebum, które nie zawsze udaje się zmyć za pomocą mydła lub żelu.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *