Czym kierować się wybierając fototapetę do kuchni?

[REKLAMA]

O czym warto pamiętać wybierając fototapetę do kuchni o niewielkich rozmiarach? Co trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę, aby całość prezentowała się estetycznie?

Jaka fototapeta sprawdzi się w kuchni?

Fototapety przeznaczone do kuchni muszą być odporna na wilgoć, wysoką temperaturę, bezpośrednie działanie promieniowania UV czy tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Warto stawiać na tapety łatwe w montażu i przyjazne dla środowiska naturalnego, które w razie potrzeby zakryją ewentualne mankamenty na ścianie.

W przypadku kuchni bardzo ważne jest to, aby powierzchnia fototapety była zmywalna. Jednak ten problem można też łatwo rozwiązać, przykrywając zwykłą tapetą przezroczystą pleksi czy inną warstwą ochronną. Wówczas powierzchnia stanie się nie tylko zmywalna, ale i odporna na tłuszcz czy uszkodzenia mechaniczne.

Jaki materiał najlepiej sprawdza się w przypadku fototapet?

Fototapety papierowe i tekstylne są zdecydowanie najtańsze. Jednak raczej nie sprawdzą się w kuchni, gdyż nie są odporne na wilgoć, tłuszcz czy wysoką temperaturę. Oczywiście dodatkowo można zamontować pleksi, ale nie daje ona ochrony przed wilgocią czy promieniowaniem słonecznych. Fototapety papierowe są bardzo proste w montażu. Klej nanosi się zarówno na tapetę, jak i na ścianę. Jednak takie fototapety od nadmiaru kleju mogą napęcznieć i nierówno układać się na ścianie, co psuje efekt końcowy.

Fototapety wykonane z folii samoprzylepnej są odporne na wilgoć i łatwe w pielęgnacji, ale sprawdzają się jedynie na powierzchniach gładkich. Atutem jest to, że w razie potrzeby można je odkleić i nakleić jeszcze raz. Fototapety tego rodzaju nie zakryją jednak niedoskonałości ścian. Dlatego eksperci sugerują stawiać na nie na mniejszych powierzchniach.

Fototapety winylowe i flizelinowe są pokrywane specjalnym preparatem i stanowią najlepsze rozwiązanie do kuchni. Nie wchłaniają one tłuszczów, a przy tym są łatwe w pielęgnacji. Nie blakną wraz z upływem czasu i odznaczają się znaczną odpornością na odkształcenia. Dodatkowo są w stanie ukryć niedoskonałości ścian. Do ich montażu potrzebny jest specjalny klej. Największą wadą fototapet tego typu jest stosunkowo wysoka cena. Jednak, jak wiadomo, wysoka jakość na ogół idzie w parze z równie wysoką ceną. Warto szukać promocji – takie oferuje często sklep.foteks.pl – jeden z najbardziej znanych sklepów z fototapetami na wymiar.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *