Jakie listwy wybrać dla naszego wnętrza? Czy najlepsze będą wykonane z MDF-u, PCV, drewna a może z polimerów? Które z nich można wykorzystać w wilgotnych pomieszczeniach? Malowane, a może przygotowane do samodzielnego malowania? Zapraszamy do analizy.
Listwy przypodłogowe
O korzyściach i konieczności stosowania tego rodzaju listew, chyba nie należy nikogo przekonywać. Listwy podłogowe spełniają kilka funkcji: zabezpieczają ścianę przed uszkodzeniem, wykańczają podłogę, zakrywają dylatację podłogi oraz oczywiście, pełnią funkcję dekoracyjną.
Listwy przypodłogowe, które oferowane są obecnie na rynku, produkowane są z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje plusy, ale i minusy. Czy jest zatem „złoty środek”?
Listwy przypodłogowe MDF
Produkuje się ze sprasowanych wiórków drewnianych, które są dodatkowo klejone. Niestety ich struktura nie przypomina drewna. Profile wykonane w ten sposób pokrywa się farbą podkładową, wierzchnią lub okleiną. Najczęściej występują jako białe listwy przypodłogowe, jednak na specjalne zamówienie, można je otrzymać jako wybarwione na kolor RAL lub NCS. Obecnie producenci, starając się zaspokoić oczekiwania klientów, niektóre wzory listew MDF oferują pokryte fornirem, co ma je upodobnić do listew wykonanych z litego drewna. Zaletą tych listew jest ich cena, gdyż nawet wysokie listy przypodłogowe maja atrakcyjną cenę. Również szerokie wzornictwo pozwala na stosowanie tych listew zarówno w klasycznych aranżacjach, jak i w nowoczesnych. Dużą wadą jest słaba odporność na wilgotne warunki, zatem nie można ich stosować np. w łazienkach. Teoretycznie listwy podłogowe są impregnowane, jednak w momencie cięcia w narożnikach, mają tendencję do puchnięcia i wypaczania.
Listwy przypodłogowe PCV
Jedne z najpopularniejszych listew przypodłogowych, głównie ze względu na dostępność oraz niską cenę. Tego rodzaju profile dostępne są praktycznie w każdym markecie. Dzięki dużej elastyczności, świetnie dostosowują się do krzywizn, zarówno podłogi jak i ściany. Pokryte z zewnątrz okleiną o wzorze i kolorze drewna. Listwy PCV używane są głównie przy montażu paneli podłogowych, właśnie ze względu na ich łatwość dostosowania do nierówności. Do ich zamontowania potrzebne są narożniki, kołki oraz łączniki. Minusem listew przypodłogowych PCV jest ich sztuczny wygląd i proste wzornictwo, które je dyskwalifikuje we wnętrzach o wyższym standardzie.
Listwy przypodłogowe z polimeru (polimeru HD, duropolimeru)
Listwy tego rodzaju produkuje kilku znaczących producentów sztukaterii, stąd rozróżniamy:
- -listwy przypodłogowe Orac Decor
- -listwy przypodłogowe Mardom
- -listwy przypodłogowe NMC
- -listwy przypodłogowe Creativa
- -listwy przypodłogowe Europlast
Wykonywane są ze specjalnej masy, dzięki czemu są niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia. Również dzięki polimerowi, listwy przypodłogowe możemy zamontować w pomieszczeniach wilgotnych. Same listwy pomimo sztywności, pozwalają na delikatne dostosowanie się do krzywizn ścian. W przypadku łuków można natomiast zastosować listwy elastyczne FLEX. Wszystkie listwy podłogowe świetnie nadają się do malowania. Jednak najlepiej w klasycznych wnętrzach prezentują się białe listwy przypodłogowe. Takie właśnie listwy oferuje Creativa, które już pomalowane są satynową farbą wierzchnią. Wszyscy producenci w swej ofercie posiadają wysokie listwy, które pięknie pasują do klasycznych aranżacji i większych pomieszczeniach. Proste listwy podłogowe, czasami wykorzystywane są jako listwy karniszowe. Wystarczy zamontować je na kątownikach, a dzięki temu karnisze przestają być widoczne. Co ciekawe Orac Decor oraz Mardom, zaczęli produkować także listwy przypodłogowe, które możemy wykorzystać jako listwy oświetleniowe. Wystarczy zamontować w nich taśmę LED.
Listwy podłogowe montujemy za pomocą kleju akrylowego. Każdy producent posiada taki klej w swojej ofercie, dlatego najlepiej stosować rekomendowany, zapewni nam to pełną gwarancję. Natomiast na łączenia najlepiej używać specjalnego kleju, który zapewni nam trwałą spoinę bez pęknięć.
Oczywiście większość listew pozwala na zamontowanie z ich tyłu kabli przewodów, dzięki czemu podniesiemy estetykę pomieszczenia.
Podsumowując, ciężko dokonać wyboru nie patrząc na wszelkie za i przeciw. Każda z tych listew ma swoje miejsce i wnętrze w którym może być zamontowana. Jednak klasyczne wzory listew przypodłogowych znajdują duże uznanie wśród miłośników sztukaterii. Najlepiej sprawdzają się jednak listwy wykonane z polimerów, łącząc wiele zalet i cech użytkowych.
Materiał powstał we współpracy z yourdecor.pl
Zdjęcie z materiałów creativa.pl